Back to News

Referees to 10 May 2015

E-mail Print
Selected Article image

The big European matches ended last week with that thriller at Twickenham, won narrowly by Toulon who had just four Frenchmen in their starting XV. Europe is clearly an elastic place!

Down South Super Rugby already seems to be nearing the end of its league matches.

But over all rugby there looms the spectre of the World Cup which will be on us sooner than we think, and then the scrutiny of top referees will become more intense. But wasn't Nigel Owens good at Twickenham?

International

South American Championship

Paraguay vs Chile at Parque Olimpico, Asuncion
Referee: Claudio Antonio (Argentina)
Assistant referees: Diego Colucci (Argentina), Mauricio Escalante (Argentina)

Chile vs Uruguay at Parque Mahuida, La Reina, Santiago
Referee: Mauro Rivera (Argentina)
Assistant referees: Victor Riera (Argentina ), Esteban Filipanics (Argentina)

Brazil vs Paraguay at Estadio das Montanhas, Bento Gonçalves
Referee: Francisco Gonzalez (Uruguay)
Assistant referees: Alejandro Longres (Uruguay), Claudio Cattivelli (Uruguay)

Asia Rugby Championship

Top 3

Japan vs Korea at Level 5 Stadium in Fukuoka
Referee: Matthew Rodden
Assistant referees: Timothy Baker, Patrick Kwok Tsz Kin
Coach: Shin-chi Iwashita

Division 1, Semi Finals

Sri Lanka vs Kazakhstan at Philippines Sports Stadium, Manila
Referee: Chris Linwood (United Arab Emirates)
Assistant referees: Teruhisa Kajiwara (Japan), Dewi Rowlands (Hong Kong)
Coach: Peter White (Hong Kong)

Philippines vs Singapore at Philippines Sports Stadium, Manila
Referee: Rui Shimizu (Japan)
Assistant referees: Teruhisa Kajiwara (Japan), Dewi Rowlands (Hong Kong)
Coach: Peter White (Hong Kong)

Division 2

United Arab Emirates vs Thailand in Kuala Lumpur, Malaysia
Referee: Sansudin Saleh (Malaysia)

Chinese Taipei vs Malaysia in Kuala Lumpur, Malaysia
Referee: Rob Patton (Hong Kong)

Thailand vs Malaysia
Referee: Sansudin Saleh (Malaysia)
Assistant referees: Raimee Mansur (Malaysia), Nik Mohd Ramadan (Malaysia)

Malaysia vs Chinese Taipei
Referee: Charlie Brown (Singapore)
Assistant referees: Just Wang Singapore), Rob Patton (Hong Kong)

European Nations Cup

Division 1B

Poland vs Ukraine
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)
Assistant referees: Štepán Cekal (Czech Republic), Matej Razga (Czech Republic)

Division 2C

Luxembourg vs Denmark
Referee: Ramunas Grumbinas (Lithuania)

Division 2D

Bosnia & Herzegovina vs Norway
Referee: Csaba Priskin (Hungary)

Students

Wales vs England at Ystrad Mynach, outside Cardiff
Referee: Nigel Correll (Ireland)

Under-20

Oceania Rugby Junior Championship

Samoa vs New Zealand at Bond University, Robina
Referee: Will Houston (Australia)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)

Japan vs Australia at Bond University, Robina
Referee: Graham Cooper (Australia)
Assistant referees: Matt O'Brien (Australia), Jordan Way (Australia)

Samoa vs Japan at Bond University, Robina
Referee: Ed Martin (Australia)
Assistant referees: Rachel Horton (Australia), Nic Berry (Australia)

Australia vs New Zealand at Bond University, Robina
Referee: Damien Mitchelmore (Australia)
Assistant referees: Luke Moloney (Australia), Jordan Way (Australia)

Women

Asia Rugby Championship

Japan vs Kazakhstan at Level 5 Stadium, Fukuoka
Referee: Gabriel Lee (Hong Kong)
Assistant referees: tba, Mayumi Takahashi (Japan)
Coach: Takashi Harada (Japan)

World Rugby Sevens Series

This, the penultimate in the 2014-15 season, is in Glasgow.

Referees: Mike Adamson (Scotland), Federico Anselmi (Argentina), Richard Kelly (New Zealand), James McPhail (Netherlands), Anthony Moyes (Australia),Taku Otsuki (Japan), Luke Pearce (England), Rasta Rasivhenge (Australia), Alex Ruiz (France)

Assistant referees: Finlay Brown, Sam Grove-White, Ross Mabon, Graeme Ormiston, Henrique Platais (Brazil), Alex Pratt, Charles Samson, David Sutherland, Steven Turnbull, Kevin White

Timekeeper: John Montgomery, Graeme Marshall

Pro 12

Leinster vs Benetton Treviso at RDS Arena
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)
Television match official: Jude Quinn Jude (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Edinburgh at Rodney Parade
Referee: Gary Conway (Ireland)

Ospreys vs Glasgow Warriors at Liberty Stadium
Referee: George Clancy (Ireland)

Ulster vs Munster at Kingspan Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dudley Phillips (Ireland), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Zebre vs Connacht at Stadio XXV

Scarlets vs Cardiff Blues at Parc y Scarlets
Referee: Johnny Lacey (Ireland)

Super Rugby, Round 13

Crusaders vs Reds at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Rebels vs Blues at AAMI Park, Melbourne
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Hurricanes vs Sharks at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Mike Lash (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Force vs Waratahs at nib Stadium, Perth
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Matt O'Brien (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Lions vs Highlanders at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Stormers vs Brumbies at Newlands
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 8

Eastern Suburbs vs West Harbour at Woollahra Oval
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Matthew Kellahan, Nathan Shute

Eastwood vs Sydney University at TG Millner Field
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Nick Hannon, Alexander Richards

Parramatta vs Gordon at Merrylands RSL Rugby Park
Referee: Ian Smith
Assistant referees: Ben Wawn, Aragon Heppel

Randwick vs Manly at Coogee Oval
Referee: Michael Hogan
Assistant referees: Darren Bradley, Bradley Smith

Southern Districts vs Northern Suburbs at Forshaw Rugby Park
Referee: Dominic McCarthy
Assistant referees: Brendon Farrar, Antony Hastie

Warringah vs Penrith at Pittwater Rugby Park
Referee: Richard Goswell
Assistant referees: David Jones-Prichard, Leigh Weathersten

England

Premiership

Harlequins vs Bath at The Stoop
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Ashley Rowden, JP Doyle
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Rowly Williams

Sale Sharks vs Newcastle Falcons at AJ Bell Stadium
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Paul Burton, Andrew Jackson
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Nigel Yates

Gloucester vs London Irish at Kingsholm
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Andrew Pearce, Roger Baileff
Television match official: Robin Goodliffe
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Christopher White

Northampton Saints vs London Welsh at Franklin's Gardens
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Wayne Falla, Steve Lee
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Gary Welsh

London Wasps vs Leicester Tigers at Ricoh Arena
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Dix, Kelvin Stewart
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Martin Fox

Saracens vs Exeter Chiefs at Allianz Park
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Peter Huckle
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Tony Spreadbury

Championship Semifinals, Leg 2

Worcester Warriors vs London Scottish at Sixways Stadium
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Paul Dix, Richard Kelly
Timekeeper: Jonathan Healy
Assessor: Stephen Leyshon

Rotherham Titans vs Bristol at Clifton Lane
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Andrew Jackson, Robin Goodliffe
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Brian Campsall
TJ coach: Stephen Leyshon

Friendly

Army vs Royal Navy
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Andy Watson, Gareth Copsey
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Eric Bullion

France

Top 14, Round 24

Racing-Métro vs Stade Français at Stade Yves du Manoir
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Bruno Gabaldon
Television match official: Gérard Borreani

Bordeaux-Bègles vs Oyonnax at Stade André Moga
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Thomas Charabas, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Philippe Bonhoure

Grenoble vs Clermont at Parc Des Sports Lesdiguieres
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Cyril Lafon, Laurent Sclafer
Television match official: Bruno Bessot

Lyon vs La Rochelle at Matmut Stadium
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Mourad Zitouni, Eric Soulan
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Montpellier vs Bayonne at Altrad Stadium
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Cédric Clave, Laurent Breil
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Toulon vs Castres at Stade Mayol
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Mathieu Delpy, Jacques De Lemos
Television match official: Daniel Irazoqui

Toulouse vs Brive at Stade E. Wallon
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Laurent Millotte, Patrick Beuriot
Television match official: Hervé Dubes

Pro D2, Round 30

This is the last league round for this season.

Agen vs Perpignan at Stade Armandie
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Nicolas Datas, Franck Rataj
Goal judges: Franck Duport, Christian Olivier

Albi vs Pau at Parc Municipal Des Sports
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Luc Ramos, Fabrice Hand
Goal judges: Sylvain Bernard, Vincent Dathie

Aurillac vs Bourgoin at Stade Jean Alric
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Flavien Hourquet, Alexandre Vallon
Goal judges: Frédéric Diaz, Dominique Salabaraas

Béziers vs Mont-de-Marsan at Stade De La Méditérranée
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Jaouad Marboh, Cédric Chartrain
Goal judges: Nicolas Coianiz, Frédéric Vachal

Carcassonne vs Colomiers at Stade Albert Domec
Referee: David Rosich
Assistant referees: Mickael Simon, Laurent Perrin
Goal judges: Frédéric Dallon, Christophe Gaillardon

Dax vs Biarritz at Stade Maurice Boyau
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Eric Gleyze, Frédéric Chazal
Goal judges: Laurent Foucaud, Alain Guillen

Montauban vs Massy at Parc Des Sports De Sapiac
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Florian Cormier, Philippe Milani
Goal judges: Philippe Dehez, Stéphane Lamagnere

Tarbes vs Narbonne at Stade Maurice Trelut
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Thierry Devais
Goal judges: Patrick Bruno, Thierry Cazalet

Georgia

Final

Lelo Saracens vs Vake Lokomotivi
Referee: David Wilkinson (Ireland)

Ireland

Junior Interprovincial

Connacht vs Munster at Creggs RFC
Referee: Cillian Hogan

Leinster vs Ulster at Ashbourne RFC
Referee: Chris Harrington

Ulster Bank League

Division 1A Final

Lansdowne vs Clontarf
Referee: Sean Gallagher
Assistant referees: Andy Brace, Brian MacNeice

South Africa

Vodacom Cup

Griffons vs Golden Lions at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: AJ Jacobs, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Welwitschias vs Leopards at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

Eastern Province Kings vs Sharks XV at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Rodney Boneparte, Local
Assessor: Jacques Hugo

Western Province vs South Western Districts at Newlands
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Divan Uys, Local
Assessor: Banks Yantolo

Griquas vs Free State XV at GWK Park, Kimberley
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Keith Hendricks

Limpopo vs Valke at New Peter Mokaba Stadium, Polokwane
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Godwill Morobe, Local
Assessor: Dennis Immelman

Border Bulldogs vs Boland Cavaliers at Davidson Stadium, Alice
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Local
Assessor: Willie Roos

Under-20

Junior Boks vs  WP Rugby Institute at Markotter Stadium
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Local

FNB Classic Clashes

Alexandria vs Ukhanyo in Port Alfred
Referee: Fernando Uithaler
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Grey College vs Affies in Bloemfontein
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Wolmaransstad vs Schoonspruit in Wolmaransstad
Referee: Ruaan du Preez
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Die Brandwag vs Daniël Pienaar in Uitenhage
Referee: Sindile Ngcese
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Potchefstroom Boys High vs HTS Potchefstroom in Potchefstroom
Referee: Renier Coetzee
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Graeme vs St Andrew's in Grahamstown
Referee: Fernando Uithaler
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Worcester Gim vs Drostdy in Worcester
Referee: Jabian Jeftha
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Spain

División de Honor B – Fase Ascenso División de Honor, Round 5

Alcobendas vs Zarautz
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Ciencias vs Sant Cugat
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

USA

Atlantic Rugby Premiership

Boston vs Boston Irish Wolfhounds at Boston
Referee: Josh Houston

New York Athletic Club vs Old Blue New York at New York
Referee: Kurt Weaver

outsurance.co.za advert