Back to News

Referees to 28 August 2016

E-mail Print
Selected Article image

The Rugby Championship marches on - to Wellington and Salta.

By Paul Dobson, Moonsport

For the Wallabies and the All Blacks it's a short hop (three hours), but for the Pumas and the Springboks it is a longer flight to Buenos Aires (14 hours) and then two hours to Salta near the Andes, a city famous for its colonial Spanish architecture.

The stadium bears the name of a 50-year-old Catholic priest, who worked with good results for the poor in all the facets of their lives and was then tortured, stabbed 17 times and burnt to death in his bedroom.

In this round of the Rugby Champions, both referees are French - Jérôme Garcès and Romain Poite.

There is also the need to sort out injuries from Saturday's first round.

In France, the Pro D2 starts this week, in New Zealand the provincial competitions and in Australia the newish National Rugby Championship with newly created teams.

International

Rugby Championship, Week 2

New Zealand vs Australia at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Argentina vs South Africa at Estádio Padre Ernesto Martearena, Salta
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Ben O'Keeffe (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Sudamerica Rugby Championship Division B/C

Ecuador vs Guatemala
Referee: Henrique Platais (Brasil)

Friendlies

23 August 2016
Kenya A vs Hong Kong at Impala Ground, Nairobi
Referee: Constant Cap (Kenya)
Assistant referees: Nicholas Gachoya (Kenya), Moses Ndungu (Kenya)
Television match official: Anthony Ndong (Kenya)
Assessor: Sammy Kariuki (Kenya)

27 August 2016
Kenya vs Hong Kong at RFUEA Grounds, Nairobi
Referee: Cwengile Jadezweni (South Africa)
Assistant referees: Constant Cap (Kenya), Victor Oduor (Kenya)
Television match official: Anthony Ndong (Kenya)

Ulster vs Canada A
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Munster vs Worcester Warriors RFC at Irish Independent Park
Referee: DanJones (Wales)
Assistant referes: Robert O'Sullivan (Ireland), Chris Harrington (Ireland)

Ulster vs Northampton Sains
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referes: Mark Patton (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Bedford Blues vs Pontypridd at Goldington Road
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Gregory Garner (England), Nigel Carrick (England)

London Welsh vs Ebbw Vale RFC at Imber Court
Referee: Matt Carley (England)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Philip Watters (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Leinster vs Bath at Donnybrook
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Brian MacNeice (Ireland)

Under-18

Connacht vs Italy at Galway Sportsground
Referee: Emmanuele Tomò (Italy)

Women's Under-20

England vs Canada Women's at Trent College, Nottingham
Referee: Sarah Toll (England)
Assistant referees: Laura Pettingale (England), Katie Richie (England)

England vs Canada Women's at Trent College, Nottingham
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Laura Pettingale (England), Katie Richie (England)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

NSW Country Eagles vs Brisbane City at University Oval No 2
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Amy Perrett, Charles Hartson
Television match official: Ian Smith
Assessor: Andrew Cole

Perth Spirit vs Melbourne Rising at UWA Sports Park
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Alexander Ninkov, Sam Jones
Assessor: John McCarthy

Queensland Country vs Canberra Vikings at Bond University
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Rohan Hoffmann, Damon Murphy
Television match official: Gregory Milne
Assessor: Gregory Hinton

Sydney Rays vs Western Sydney Rams at North Sydney Oval
Referee: William Houston
Assistant referees: Edward Martin, Andrew Cox
Assessor: Mick Tanzer

England

Friendlies

Worcester Warriors vs RGC 1404 at Sixways Stadium
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Simon Adams, Adam Leal
Assessor: Brian Campsall

Saracens vs London Scottish at HAC Grounds, London
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Clare Daniels, Roy Maybank

Gloucester Rugby vs Glasgow Warriors at Kingsholm Stadium
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Simon Adams, Pater Allan
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Martin Fox

Leicester Tigers A vs Nottingham at Oval Park
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Lionel Spooner, Michael Patz

Leicester Tigers vs Ospreys at Welford Road
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Wayne Falla, Paul Burton
Assessor: Gary Welsh
Coach: Clive Leeke

London Irish vs Loughborough Students at Hazelwood Centre
Referee: Simon Harding
Assistant referees: McConnell Baileff
Assessor: Rowly Williams

Rosslyn Park vs Cambridge
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: National Panel
Assessor: Chris White

Hull Ionians vs Rotherham
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: National Panel
Assessor: Brian Campsall

Bristol vs Wasps at Clifton RFC
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Christophe Ridley, Paul Dix
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Bristol A vs Wasps A at Clifton RFC
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Andrew Pearce, Simon Adams
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Doncaster vs Darlington Mowden Park at Castle Park, Doncaster
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: National Panel
Assessor: Andrew Vertigan

Ealing Trailfinders vs Hartpury at Ealing Trailfinders
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Jonathan Healy, Brian Ravenhill
Assessor: Chris White

Yorkshire Carnegie vs Leicester Lions at Harrogate
Referee: John Meredith
Assistant referees: Andrew Jackson, Lionel Spooner

France

Top 14, Round 2

Montpellier vs Clermont at Altrad Stadium
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Mathieu Delpy, Thierry Guilloton
Television match official: Eric Briquet Campin, Adrien Descottes
Coach: Eric Darriere

Pau vs Toulon at Stade Du Hameau
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Patrick Beuriot
Television match official: Laurent Sclafer

Bayonne vs Castres: at Stade Jean-Dauger
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Nicolas Datas, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Sébastien Cloute
Coach: Nicolas Lasaga

Racing vs Lyon at Stade Yves Du Manoir
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Luc Ramos, Thomas Déjean
Television match official: Denis Grenouillet

Brive vs Stade Français at Stade Amédée Domenech
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Julien Castaignède, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Grenoble vs Stade La Rochelle at Stade Des Alpes
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Thierry Mallet, Akim Hadj Bachir
Television match official: Philippe Bonhoure

Toulouse vs Bordeaux-Bègles at Stade Ernest Wallon
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Ludovic Cayre, Sébastien Hebert
Television match official: Thomas Charabas

Pro D2, Round 1

Béziers vs Agen at Stade De La Méditérranée
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Francois Bouzac, David Rosich
Goal judges: Christian Gregoire, Richard Nocart
Coach: Marc Desclaux

Albi vs Carcassonne at Parc Municipal Des Sports
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jeremy Rozier, Thierry Devais
Goal judges: Frédéric Cambou, Stéphane Ducasse

Biarritz vs Narbonne at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Didier Mastoumecq, Christian Coussan
Goal judges: Jean-Christophe Lacrampe Moine, Mariano Salazar

Bourgoin vs Colomiers at Stade Pierre Rajon
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Benoît Mounier, Fabrice Hand
Goal judges: Sylvain Bernard, Jean-Michel Huguet

Dax vs Aurillac at Stade Maurice Boyau
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Philippe Milani
Goal judges: Thierry Nou, Cyrile Peyre

Oyonnax vs Soyaux Angoulême at Stade Charles Mathon
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Benoît Rousselet, Alain Monteux
Goal judges: Jean-Paul Collonge, Christophe Gaillardon
Coach: Pierre Bertherat

Vannes vs Montauban at Stade Jo Courtel
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Stéphane Coulon, Pascal Ubeda
Goal judges: Vincent Dathie, Laurent Romeo
Coach: Jean-Pierre Matheu

Perpignan vs Mont-de-Marsan at Stade Aime Giral
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Benoît Albert, Laurent Perrin
Goal judges: Stéphane Beyer, Philippe Lecomte

Italy

Friendly

Treviso vs Zebre in Parma
Referee: Sean Gallagher (Ireland)

New Zealand

Mitre 10 Cup, Week 2

Otago vs Wellington at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Nick Briant

Manawatu vs Southland at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Cam Stone

Auckland vs Northland Eden Park, Auckland
Referee: Jamie Nutbrown

Waikato vs North Harbour at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: Mike Fraser

Taranaki vs Hawke's Bay at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: Brendon Pickerill

Canterbury vs Tasman at AMI Stadium, Addington, Christchurch
Referee: Shane McDermott

Counties Manukau vs Bay of Plenty at ECO Light Stadium, Pukekohe
Referee: Paul Williams

Mitre 10 Heartland Championship

Mid Canterbury vs North Otago at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: Adam Morrison

Poverty Bay vs East Coast at Rugby Park, Gisborne
Referee: James Doleman

South Canterbury vs Buller at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Nick Webster

Thames Valley vs Horowhenua Kapiti at Paeroa Domain, Paeroa
Referee: Tim Griffiths

Wairarapa-Bush Bush vs King Country at Trust House Memorial Park, Masterton
Referee: Hugh Reed

Wanganui vs West Coast at Cooks Garden, Wanganui
Referee: Nori Hashimoto (Japan)

Farah Palmer Cup, Week 4

North Harbour vs Canterbury at Windsor Park, Mairangi Bay, North Shore
Referee: Lee Jeffrey

Manawatu vs Wellington at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Rebecca Mahoney

Otago vs Counties Manukauat University Oval 1, Dunedin
Referee: Natarsha Ganley

Waikato vs Bay of Plenty at Fred Jones Park, Hamilton
Referee: Brittany Andrew

South Africa

Currie Cup Premier

Pumas vs Griquas at Mbombela stadium, Nelspruit
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Alex Jonker
Television match official: Willie Vos
Assessor: Dennis Immelman

Sharks vs Blue Bulls at KINGS PARK, Durban
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: AJ Jacobs, Ricus van der Hoven
Television match official: Marius Jonker
Assessor: Willie Roos

Eastern Province vs Western Province at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Ben Crouse, Vusi Msibi
Television match official: Christie du Preez
Assessor: Willie Roos

Golden Lions vs Boland at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Archie Sehlako, Pieter Maritz
Television match official: JJ du Wagner
Assessor: Dennis Immelman

Currie Cup First Division

Leopards vs Griffons at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Ashleigh Murray
Assessor: Kim Smit

Border vs Namibia at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Sindile Ngcese, JP Clements
Assessor: Pierre Oelofse

Valke vs South Western Districts at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Mpho Matsaung
Assessor: Eugene Daniels

Under-21

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Pieter Maritz, Local
Assessor: Dennis Immelman

Eastern Province vs Leopards at Hoërskool Framesby, PE
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Vusi Msibi, Local
Assessor: Daniels Eugene

Sharks vs Blue Bulls at KINGS PARK, Durban
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Under-20

Valke vs South Western Districts at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Pumas vs Border at Witbank Stadium
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Griffons vs Boland at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Under-19

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Eastern Province vs Leopards at Hoërskool Framesby, PE
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Sharks vs Blue Bulls at KINGS Park, Durban
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Gold Cup

Vaal Reefs vs Eastern Province Police at Klerksdorp Rugby Club
Referee: Morné Ferreira
Assistant referees: Local

Centurion vs College Rovers at Centurion Rugby Club
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local

outsurance.co.za advert