Back to News

Referees to 30 March 2015

E-mail Print
Selected Article image

Calm. Refereeing sails into relatively calm waters this weekend as the Six Nations and the European Nations Cup both end.

In the Six Nations Ireland ended on top and in the European Nations Cup Georgia ended on top after winning all five of their matches.

Not that there is entire peace for the clubs are active in Europe and Super Rugby dashes on. Those who saw the horrid match in Durban will know that Super Rugby is not entirely peaceful. We should doff our hats to the referee of that match, Angus Gardner, for keeping his head when two experienced internationals, captains of their teams, were losing theirs.

Rugby is not a peaceful game.

Probably it is Sevens that will attract most attention as the World Rugby Season dances back into life in Hong Kong where the modern soul of Sevens was born.

In Sydney, the Shute Shield starts.

International

European Nations Cup

Division 1B

Belgium vs Sweden in Brussels
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jon Mason (Wales)

Division 2B

Hungary vs Cyprus in Szazhalombatta
Referee: Štepán Cekal (Czech Republic)

Under-18

European Championship

This competition was inaugurated in 2004. At present England are the titleholders. This year's competition will take place in Toulouse.

The first round is in effect a quarterfinal.

Elite Group
England vs Portugal
Ireland vs Georgia
Wales vs Italy
France vs Scotland

Division A
Russia vs Sweden
Romania vs Netherlands
Spain vs Belgium
Poland vs Germany

Division B
Czech Republic vs Latvia
Switzerland vs Croatia
Luxembourg vs Lithuania
Ukraine vs Serbia

Referees: Iñigo Atorrasagasti (Spain), Ionut Bodea (Romania), Maxime Burlet (Belgium), Rémi De l'Isle (France), Stuart Gaffkin (Ireland), Jonathan Gasnier (France), Sam Grove-White (Scotland), Adam Jones (Wales), Alfonso Nogueira (Portugal), Elia Rizzo (Italy), Gert Visser (Netherlands)

Under-17

France vs USA at Marcoussis
Referee: Gabriel Chirnoaga (Italy)

Hong Kong Sevens

Referees: Mike Adamson (Scotland), Federico Anselmi (Argentina), Ben Crouse (South Africa), Richard Kelly (New Zealand), James McPhail (Netherlands), Anthony Moyes (Australia), Taku Otsuki (Japan), Rasta Rasivhenge (World Rugby), Alex Ruiz (France)

Super Rugby, Round 7

Sharks vs Western Force at Kings Park, Durban
Referee: Nic Briant (New Zealand)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Bulls vs Crusaders at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Stephan Geldenhuys (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)

Hurricanes vs Melbourne Rebels at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Shane McDermott (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Reds vs Lions at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Matt O'Brien (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Chiefs vs Cheetahs at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Highlanders vs Stormers at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Ben O'Keeffe (New Zealand)
Television match official: Chris Wratt (New Zealand)

Waratahs vs Blues at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Andrew Lees, Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Pro 12, Round 18

Benetton Treviso vs Newport Gwent Dragons at Stadio Monigo

Leinster vs Glasgow Warriors at RDS Arena
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Kieran Barry (Ireland)
Television match official: Seamus Flannery (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Munster vs Connacht at Thomond Park
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Ospreys vs Zebre at Liberty Stadium
Referee: George Clancy (Ireland)

Scarlets vs Edinburgh at Parc y Scarlets
Referee: Johnny Lacey (Ireland)

Ulster vs Cardiff Blues at Kingspan Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Benetton Treviso vs Newport Gwent Dragons at Stadio Monigo
Referee: tbc

Domestic

Australia

Shute Shield, Round 1

Gordon vs Eastwood at Chatswood Oval
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Matthew Kellahan, Lincoln Stollery
Coach: Daniel Cheever

Randwick vs West Harbour at Coogee Oval
Referee: William Houston
Assistant referees: Brendon Farrar, Jarryd Logan (New South Wales Country)
Coach: Peter Marshall

Sydney University vs Eastern Suburbs at Eridge Park
Referee: Michael Hogan
Assistant referees: Charles Hartson, Antony Hastie

Southern Districts vs Parramatta at Forshaw Rugby Park
Referee: Timothy Wills
Assistant referees: Ben Wawn, Nathan Shute
Coach: Ronald Mancell

Warringah vs Northern Suburbs at Pittwater Rugby Park
Referee: Ian Smith
Assistant referees: Andrew Coorey, Matthew Clayton
Coach: John McCarthy

Manly vs Penrith at Wakehurst Rugby Park
Referee: Dominic McCarthy
Assistant referees: Nick Hannon, Bradley Smith
Coach: Michael Tanzer

England

Premiership

London Irish vs Newcastle Falcons
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Kelvin Stewart, Andrew Pearce
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Brian Campsall

Leicester Tigers vs Exeter Chiefs
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Gareth Copsey, Andy Watson
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Saracens vs Harlequins
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Dix, Roger Baileff
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Tony Spreadbury

Sale Sharks vs Gloucester
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Robin Goodliffe, Ashley Rowden
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Martin Fox

London Welsh vs Bath
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Peter Huckle, Paul Burton
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Christopher White

Championship

Northampton Saints vs London Wasps
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Simon McConnell, Nigel Carrick
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Gary Welsh

Doncaster Knights vs Nottingham
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Philip Watters, Brian Ravenhill
Assessor: Stephen Leyshon

Bristol vs Bedford Blues
Referees: Steve Lee
Assistant referees: Wayne Falla, Chris Sharp

Yorkshire Carnegie vs Jersey
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Lionel Spooner, Darryl Chapman
Assessor: Andrew Vertigan

Cornish Pirates vs Plymouth Albion
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Clare Daniel, Simon Adams

Worcester Warriors vs London Scottish
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Simon Harding, Ross Campbell

Moseley vs Rotherham Titans
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Michael Patz, Richard Kelly
Assessor: Stephen Leyshon
Coach: Clive Leeke

France

Top 14, Round 21

Bordeaux-Bègles vs La Rochelle at Stade Chaban Delmas
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Mathieu Noirot, Jacques De Lemos
Television match official: Jean Pierre Pellaprat

Grenoble vs Castres Parc des Sports Lesdiguieres
Referees: Salem Attalah
Assistant referees: Cédric Clave, Thomas Déjean
Television match official: Eric Gauzins

Montpellier vs Lyon at Altrad Stadium
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Adrien Descottes, Thierry Guilloton
Television match official: Hervé Dubes

Oyonnax vs Brive at Stade Charles Mathon
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Sébastien Minery, Bruno Gabaldon
Television match official: Bernard Dal Maso

Stade Français vs Clermont at Stade Jean Bouin
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Maxime Chalon, Eric Soulan
Television match official: Daniel Irazoqui

Toulon vs Toulouse at Stade Vélodrome
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Thomas Charabas, Laurent Sclafer
Television match official: Vincent Azoulay

Bayonne vs Racing-Métro at Stade Jean Dauger
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Mourad Zitouni, Patrick Beuriot

Pro D2, Round 24

Massy vs Perpignan at Stade Maurice Lamarre
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Guillaume Robin, Cédric Chartrain
Goal judges: Christophe Gaillardon, Bruno Gaudefrin

Narbonne vs Agen at Parc des Sports et de L'Amitie
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thomas Charabas, Franck Rataj
Goal judges: Frédéric Dallon, Christian Olivier

Pau vs Béziers at Stade Du Hameau
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: David Rosich, Philippe Milani
Goal judges: Serge Keromnes, Pascal Moreau

Tarbes vs Biarritz at Stade Maurice Trelut
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Christine Hanizet, Philippe Gorbenko
Goal judges: Patrick Bruno, Ascencio Garcia

Albi vs Colomiers at Parc Municipal des Sports
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jaouad Marboh, Fabrice Hand
Goal judges: Frédéric Diaz, Dominique Salabaraas

Carcassonne vs Bourgoin at Stade Albert Domec
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Jérémy Rozier, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Stéphane Beyer, Sébastien Crussiere

Dax vs vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice Boyau
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Mourad Zitouni, Frédéric Chazal
Goal judges: Nicolas Coianiz, Frédéric Vachal

Montauban vs Aurillac at Parc des Sports De Sapiac
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Luc Ramos, Benoît Escoubet
Goal judges: Christian Castello, Stéphane Kuppe

Ireland

Ulster Bank League

Division 1A

Clontarf vs Cork Constitution at Castle Avenue
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Dolphin vs Ballynahinch at Musgrave Park
Referee: Leo Colgan
Assistant referees: Robert O'Sullivan, Ross Clery Ross

Terenure College vs Lansdowne at Lakelands Park
Referee: Gary Conway

Old Belvedere vs UCD at Belfield
Referee: Andy Brace

Young Munster vs St Mary's at Tom Clifford Park
Referee: Nigel Correll

Belfast Harlequins vs Galwegians at Deramore Park
Referee: Olly Hodges
Assistant referees: Chris Busby, Michael Pollock

Buccaneers vs UL Bohemian at Dubarry Park
Referees: Stuart Douglas

Corinthians vs Dublin University at Corinthian Park
Referee: Mark Connolly

Garryowen vs Malone at Dooradoyle
Referee: Kieran Barry

Shannon vs Ballymena at Thomond Park
Referee: Dudley Phillips

Italy

Eccellenza, Round 15

I Cavalieri Prato vs IMA Lazio
Referee: Filippo Bertelli

Femi-CZ Rovigo vs Viadana
Referee: Claudio Blessano

Cammi Calvisano vs Petrarca Padova
Referee: Stefano Pennè

Marchiol Mogliano vs L’Aquila
Referee: Carlo Damasco

Fiamme Oro Roma vs Lafert San Donà
Referee: Matteo Liperini

South Africa

Vodacom Cup

Welwitschias vs Griffons at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local

Border Bulldogs vs Eastern Province Kings at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Sindile Ngcese, Local
Television match official: Christie du Preez
Assessor: Jacques Hugo

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park, George
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Ruhan Meiring, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Valke vs Golden Lions at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Local
Assessor: Willie Roos

Western Province vs Sharks XV at City Park, Cape Town
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Local
Assessor: Banks Yantolo

Free State vs Boland Cavaliers at Clive Solomon Stadium, Heidedal
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Blue Bulls vs Pumas at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Renier Vermeulen, Local
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Dennis Immelman

Varsity Cup Semifinals

Shimlas vs UCT Ikeys at Shimla Park, Bloemfontein
Referees: Lesego Legoete, Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Banks Yantolo

Tukkies vs Pukke at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Rodney Boneparte, Francois Pretorius
Assistant referees: Local
Television match official: Willie Vos
Assessor: Willie Roos

Varsity Shield

UKZN vs Fort Hare at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Fernando Uithaler
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

UWC vs Wits at UWC Sports Stadium, Cape Town
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Local
Assessor: Keith Hendricks

Spain

División de Honor, Round 19

Hernani vs Vigo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Ordizia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Getxo vs UE Santboiana
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Cisneros vs Pozuelo
Referee: Luis Santos (León)

FC Barcelona vs Gernika
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Independiente vs Valladolid RAC
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

División de Honor B, Round 22

Zarautz vs Durango
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Independiente “B” vs Crat A Coruña
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Belenos vs Salvador “B”
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Valladolid RAC “B” vs Oviedo
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Bera Bera vs Aparejadores Burgos
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Uribealdea vs Eibar
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Sant Cugat vs CAU Valencia
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Barcelona UC vs Sitges
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Fénix vs L’Hospitalet
Referee: José Luis Real (Valencia)

Les Abelles vs Lavila
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

USA

Pacific Rugby Premiership

Glendale vs San Francisco Golden Gate at Glendale
Referee: Kurt Weaver

OMBAC vs Olympic Club at San Diego
Referee: Nick Ricono

Denver Barbarians vs Santa Monica at Glendale
Referee: Brian Zapp

Wales

Swalec Cup Quarterfinals

Pontypridd vs Llandovery
Referees: Simon Rees
Assistant referees: Owain Griffith, David Jones

Cross Keys vs Bedwas
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Robert Price, Gareth Saunders

Carmarthen Quins vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Jason Bessant, Jason Ludgate

Bridgend vs Merthyr
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Richard Brace, Mike Davies

outsurance.co.za advert