Back to News

Referees to 7 December 2014

E-mail Print
Selected Article image

It seems strange after the Test-crammed month of November that there are no Tests at all in December, not that there is a rugby hiatus.

The World Sevens Series goes into its second round in Dubai and there are three club tournaments in Europe. December is a big month as Advent starts to tell us that Christmas is close.

International

European Cup & Challenge Cup

European Cup, Round 3

Montpellier vs Bath at Stade Yves du Manoir
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Chris Williams (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Timekeeper: Jean-Pierre Pellaprat (France)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Sale Sharks vs Saracens at AJ Bell Stadium
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Martyn Lewis (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)
Timekeeper: Mike Hamlin England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Benetton Treviso vs Northampton Saints at Stadio Comunale di Monigo
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Timekeeper: Vittorio Barzan (Italy
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Ospreys vs Racing-Métro at Liberty Stadium
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Andrew Small (England), Andrew Pearce (England)
Television match official: Sean Davey (England)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)

Munster vs Clermont Auvergne at Thomond Park
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Greg Garner (England), Paul Dix (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: John Cole (England)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Ulster vs Scarlets at Kingspan Stadium Belfast
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Gareth Copsey England)
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Scottie Rankin (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Castres vs Wasps at Stade Pierre Antoine
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Timekeeper: Yves Bressy (France)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Harlequins vs Leinster at The Twickenham Stoop
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Patrick Péchambert (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Toulouse vs Glasgow Warriors at Stade Ernest-Wallon
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Brian MacNeice (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Timekeeper: Marc Desclaux (France)
Assessor: Patrick Thomas (France)

Leicester Tigers vs Toulon at Welford Road
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: Clive Leeke (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Challenge Cup, Round 3

La Rochelle vs Exeter Chiefs at Stade Marcel Deflandre
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Peter Alan (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Timekeeper: Gilles Cogne (France)
Assessor: Patrick Robin (France)

Grenoble vs Rovigo at Stade Lesdiguieres
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Gary Glennon (Ireland)
Timekeeper: Pierre Bertherat (France)
Assessor: Joel Dumé (France)

Brive vs Oyonnax at Stade Amedee-Domenech
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Shane Kierans (Ireland)
Timekeeper: Bruno Bessot (France)
Assessor: Michel Lamoulie (France)

Newcastle Falcons vs Stade Français at Kingston Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Elia Rizzo (Italy), Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Bucharest Wolves vs Newport Gwent Dragons at Stadium Arcul de Triumf
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Claudio Blessano (Italy), Emanuelle Tomò (Italy)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Cardiff Blues vs London Irish at Cardiff Arms Park
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Arnaud Blondel (France)
Television match official: Hervé Dubes (France)
Timekeeper: Tony Rowlands (Wales)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Connacht vs Bayonne at Sportsground
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Ross Campbell (England)
Timekeeper: Louis Cunningham (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Bordeaux-Bègles vs Lyon at Stade André-Moga
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Ian Ramage (Scotland)
Timekeeper: Jean-Marie Piraveau (France)
Assessor: Eric Darriere (France)

Edinburgh vs London Welsh at Murrayfield
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Thomas Dejean (France)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)
Assessor: Fergus Neil (Scotland)

Gloucester vs Zebre at Kingsholm
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Greg Morgan (Wales), Jon Hardy (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Gianni Romano (Italy)

British & Irish Cup

Munster A vs Worcester Warriors at CIT Sports Stadium, Cork
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Barrie O'Connell (Ireland), Dave O' Flynn (Ireland)
Assessor: Nessan Frawley (Ireland)

Cross Keys vs Bedford Blues
Referee: Andy Brace (Ireland)
Assistant referees: Steve Nash (Wazles), Ben Porte (Wales)

Plymouth Albion vs Carmarthen Quins
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Simon Adams (England), Simon McConnell (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Bristol vs London Scottish
Referee: Darren Gamage (England)
Assistant referees: Michael Cooper (England), tba (England)

Pontypridd vs Connacht Eagles
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Owain Griffith (Wales), Peter Mortimer (Wales)

Aberavon vs Rotherham Titans
Referee: Matt O'Grady (England)
Assistant referees: Jason Griffiths (Wales), Stan Griffiths (Wales)

Cornish Pirates vs Doncaster Knights
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Michael Patz (England), Kevin Stewart (England)

Jersey vs Leinster A
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Phil Watters (England), Shane Lewis (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Yorkshire Carnegie vs Ulster Ravens
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Steve Lee (England), Jonathan Healy (England)
Assessor: Andy McMillan (England)

Nottingham vs Moseley
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Wayne Falla (England), Brian Ravenhill (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Sevens

Round 3 of 2014-15

This round is played in Dubai.

Referees - Men's Tournament: Mike Adamson (Scotland), Federico Anselmi (Argentina), Nick Briant (New Zealand), Ben Crouse (South Africa), Richard Kelly (New Zealand), Anthony Moyes (Australia), Matt O'Brien (Australia), Marius van der Westhuizen (South Africa)

Referees - Women's Tournament:  Jesse Beard (New Zealand), James Bolabiu (Fiji), Sara Cox (England), Steve Lee (England), Alhambra Nievas (Spain), Amy Perrett (Australia), Rasta Rashivenga (World Rugby Board)

Domestic

Ireland

Ulster Bank League Division 1

Ballynahinch vs Terenure Ballymacarn Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
Assistant referees: Brian McLawrence, Vincent Hughes

Constitution vs Old Belvedere at Temple Hill
Referee: Olly Hodges

Dolphin vs Lansdowne at Musgrave Park
Referee: Mark Connolly

St Mary's vs UCD at Templeville Road
Referee: Graeme Wells (Scotland)

Young Munster vs Clontarf at Tom Clifford Park
Referee: Gary Conway

Belfast Harlequins vs Dublin University at Deramore Park
Referee: Richard Kerr
Assistant referees: Roger Cleave, Billy Allen

Buccaneers vs Ballymena at Dubarry Park
Referee: Ken Imbusch

Corinthians vs UL Bohemian
Referee: Paul Haycock

Garryowen vs Galwegians
Referee: Oisin Quinn

Shannon vs Malone
Referee: Jonny Erskine

Ballynahinch vs Terenure at Ballymacarn Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
Assistant referees: Brian McLawrence, Vincent Hughes

Scotland

Premiership

Hawick vs Ayr
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Gordon Corry, Digby Thomas
Assessor: Andy Ireland

Stirling County vs Heriots
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Daniel Shaw, Don McPherson
Assessor: Dougie Kerr
Coach: Andy Macpherson

Boroughmuir vs Melrose
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: lee Fish, Stephen Hart
Coach: Dave Pearson

Edinburgh Accies vs Currie
Ref: David Changleng
Assistant referees: Rob Dickson, Kevin McGhee

Glasgow Hawks vs Gala
Referee: Dunx McClement
Assistant referees: Neil Muir, Graeme Marshall
Coach: Finlay Clark

Spain

División de Honor, Round 11

Ordizia vs UE Santboiana
Referee: Luis Santos (León)

Vigo vs Pozuelo
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Salvador vs Gernika
Referee: Seri Figueruelo (Barcelona)

Getxo vs Valladolid
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Cisneros vs Independiente
Referee: Pedro Montoya (Álava)

FC Barcelona vs Hernani
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Durango vs Zarautz
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Coruña vs Independiente “B”
Referee: Belarmino Alvarez (Asturias)

Salvador “B” vs Belenos
Referee: Eduardo Anaya (Madrid)

Oviedo vs Valladolid “B”
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Aparejadores Burgos vs Bera Bera
Referee: Castro Muñiz (Asturias)

Eibar vs Uribealdea
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

CAU Valencia vs Sant Cugat
Referee: Vasile Mugurel (Alicante)

Sitges vs Barcelona UC
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

L’Hospitalet vs Fenix
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Lavila vs Les Abelles
Referee: Joaquín Santo (Valencia)

Alcobendas vs Ingenieros Indust. Las Rozas
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

CAU Cáceres vs Helvetia
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Tasman Rugby Boadilla vs Arquitectura
Referee: Manuel Lázaro (Guadalajara)

Cisneros “B” vs CAU Madrid
Referee: Jorge Pardo (Madrid)

Ciencias vs Universidad Granada
Referee: Ruben Magariño (Badajoz)

Olímpico vs Liceo Francés
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

outsurance.co.za advert