Back to News

Referees to 11 March 2019

E-mail Print
Selected Article image

Six Nations again this week with the exciting prop sect of seeking Ireland hosting France in Dublin with Ben O'Keeffe of New Zealand to referee it.

By Paul Dobson, Moonsport

In the "Six Nations B" there is an interesting clash between neighbours and rivals when Russia and Romania meet, up in the very north of Romania.

World Rugby's Sevens rattles on to British Columbia and its main city which takes its name from the British explorer, Captain George Vancouver.

There is also the first round of the Pacific Challenge with national second teams in action. It is a tournament with four teams who play matches on each of 8 March, 12 March and 16 March 2019 in Suva.

In Hong Kong, there is a Grand Final with Tim Baker to referee it. Baker is originally from New Zealand but now lives in Hong Kong, where he is a referees' development officer and referees all over the world.

In South Africa, there is the start of the Gold Cup, a national competition for non-university clubs. The cup itself used to be the main trophy of the South African Rugby Football Federation.

International

Six Nations, Round 4

Scotland vs Wales at Murrayfield
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Ireland vs France at Aviva Stadium
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Karl Dickson (England)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Timekeeper: Barry O'Keeffe (Ireland)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

England vs Italy at Twickenham
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Rugby Europe

International Championship

Romania vs Russia at Stadionul Municipal Botosani
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Luc Ramos (France)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Spain vs Belgium in Madrid
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Citing commissioner: Bernard Jargeac (Luxembourg)

Georgia vs Germany in Kutaisi
Referee: Keith Allen (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Rugby Europe Trophy

Netherlands vs Portugal in Amsterdam
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Philippe Lenne (Belgium), Paul Moody (Belgium)
Citing commissioner: Johan Meersman (Belgium)

Americas Rugby Championship

Uruguay vs Brazil in Estadio Charrua, Montevideo
Referee: Moe Chaudry (Canada)

Chile vs Argentina XV at La Pintana Stadium, Santiago
Referee: Francisco Gonzalez (Uruguay)

Pacific Challenge

Junior Japan vs Samoa A at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)

Fiji Warriors vs Tonga A at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: James Doleman (New Zealand)

Six Nations Women

Scotland vs Wales at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Katherine Ritchie (England), tba (Scotland)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)

England vs Italy at Sandy Park, Exeter
Referee: Aurélie Groizeleau (France)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Sara Cox (England)
Television match official: Erci Gauzins (France)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Steven Harland (England)

Ireland vs France at Energia Park, Donnybrook, Dublin
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Dermot Blake Ireland
Television match official: Claire Hodnett (England)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

Rugby Europe Women's Championship

Netherlands vs Germany in Amsterdam
Referee: Clara Munarini (Italy)

Six Nations Under-20

England vs Italy at Godlington Road, Bedford
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: tba
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Ireland vs France at Irish Independent Park, Cork
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), George Selwood (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Harry Booker (Ireland)
Citing commissioner: John Byett (England)

Scotland vs Wales at Meggetland Stadium, Edinburgh
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Assessor: Gary Welsh (England)

World Rugby's Sevens Series

This week it's in Vancouver.

Referees: Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales),  Francisco Gonzalez (Uruguay), Sam Grove-White (Scotland), Richard Kelly (New Zealand), Jérémy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)

Super Rugby, Round 4

Melbourne Rebels vs Brumbies at AAMI Park, Melbourne
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Hurricanes vs Highlanders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Nick Hogan (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Crusaders vs Chiefs at Christchurch Stadium
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), Nick Hogan (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Lions vs Jaguares at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Griffin Colby (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Divan Uys (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Blues vs Sunwolves at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: James Munro (New Zealand), Dan Waenga (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

NSW Waratahs vs Queensland Reds at Sydney Cricket Ground
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Amy Perrett (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Domestic

Australia

National Representative

Brumbies Runners vs Melbourne Rising at Murrayfield Oval, Albury
Referee: Reuben Keane
Assistant referees: tba, Harry Fenton

Women's Super Rugby

Melbourne Rebels vs Western Force at AAMI Park
Referee: Amber McLachlan
Assistant referees: Oliver Kellett, William Bailey

New South Wales vs Queensland at Leichhardt Oval
Referee: Amy Perrett
Assistant referees: Richard Manchee, Matthew Abraham

England

Premiership

Bath vs Saracens
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Jack Makepeace, Jonathan Healy
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Brian Campsall

Sale Sharks vs Leicester Tigers
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Jamie Leahy, Peter Allan
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Tony Spreadbury
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe

Wasps vs Newcastle Falcons
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Greg Macdonald, Philip Watters
Television match official: Nigel Carrick
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Nigel Yates

Northampton Saints vs Bristol Bears
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Wayne Falla, Robert Warburton
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Christopher White

Worcester Warriors vs Exeter Chiefs
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Michael Hudson, Matthew O'Grady
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Andrew Vertigan

Harlequins vs Gloucester
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Hamish Smales, Paul Dix
Television match official: David Rose
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Gary Welsh

Championship

London Scottish vs Coventry
Referee: Matt Turvey
Assistant referees: Michael Patz, Roy Maybank
Assessor: Stephen Leyshon

Hartpury College vs Nottingham
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Nick Marshall, Shane Lewis
Assessor: Sam Collins
Assistant referees' coach: Peter Huckle

Richmond vs Ealing Trailfinders
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Simon Adams, Gareth Holsgrove
Assessor: David Morgan

Doncaster Knights vs Bedford Blues
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Neil Chivers, Clare Daniels
Assessor: Peter Farrell

Cornish Pirates vs Jersey Reds
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Peter Brunt, William Burton
Assessor: Lloyd Jackson

Yorkshire Carnegie vs London Irish
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Gregory Garner, Gregg Dawson
Assessor: Stephen Leyshon

Friendly

Exeter Chiefs vs Royal Navy
Referee: Ben Russell
Assistant referees: Max Western, Grant Mossford

Hong Kong

Grand Championship Final

Hong Kong Scottish vs Sandy Bay
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Matt Rodden, Edward Fitzgerald
Assessor: Hugh Watkins

Ireland

All Ireland League, Division 1

Cork Constitution vs Lansdowne at Temple Hill
Referee: George Clancy

Clontarf vs Shannon at Castle Avenue
Referee: Frank Murphy

Young Munster vs Dublin University at Tom Clifford Park
Referee: Mark Patton

University College Dublin vs Garryowen at UCD Bowl
Referee: Richard Horgan
Assessor: Ed Kenny

Terenure College vs University College Cork at Lakelands
Referee: Jonny Erskine
Assessor: Peter Fitzgibbon

Naas vs Old Wesley at Forenaughts
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Armagh vs St Mary's College at Palace Grounds
Referee: Paul Haycock

Ballymena vs Banbridge at Eaton Road
Referee: Peter Martin
Assessor: Donal Courtney

Old Belvedere vs Malone at Anglesea Rd
Referee: Nigel Correll
Assessor: David Wilkinson

Buccaneers vs Ballynahinch at Dubarry Park
Referee: Shane Kierans

Italy

Top 12, Round 17

Lazio vs Petrarca
Referee: Matteo Liperini

San Donà vs Mogliano Rugby
Referee: Emanuele Tomò

Verona vs Emilia
Referee: Riccardo Angelucci

Viadana vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Gianluca Gnecchi

Rovigo vs Fiamme Oro Rugby
Referee: Andrea Piardi

Calvisano vs Padova
Referee: Manuel Bottino

South Africa

Gold Cup, Round 1

Naka Bulls vs Sishen at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee:  Stephan Geldenhuys

Gardens Sasol Secunda at Derrick Ferreira Stadium, Uitenhage
Referee: Bulelani Naka

College Rovers vs East Rand United at Kings Park 3, Durban
Referee: Archie Sehlako

Welkom vs Bloemfontein Police at Northwest cStadium B, Welkom
Referee: Jaco Kotze

Roodepoort vs Rustenburg Impala at Ruimsig Athletic Stadium, Roodepoort
Referee: Eduan Nel

Springs vs Swallows at Olympia Park Sports Ground, Springs
Referee: Jaco Pretorius

George vs Durbanville-Bellville Rosemore Stadium, George
Referee: Ruhan  Meiring

Villagers Worcester vs Rhinos at Boland Park, Worcester
Referee: Aimee Barrett-Theron

Varsity Cup, Round 6

UWC vs CUT at UWC Sports Ground, Cape Town
Referee: Ruhan Meiring
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Shimlas vs UP-Tuks at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Quinton Immelman
Television match official: JJ Wagner

Maties vs UJ at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Aimee Barrett-Theron

Pikke vs UCT-Ikeys at Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
Referee: Vusi Msibi

Varsity Shield,  Round 5

Walter Siusulku vs KZN at Buffalo City Municipality Stadium, East London
Referee: Archie Sehlako

TUT vs Rhodes at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Johre Botha

CPUT vs UFH at CPUT Campus, Bellville
Referee: Phumzile Mbewu

Spain

División De Honor B, Round 13 (Postponed Match)

Barbarians Calviá vs UER Montcada
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

USA

Major League Rugby, Round 7

Utah Warriors vs United New York in Salt Lake City
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Kahlil Harrison

Glendale Raptors vs Austin Elite in Denver
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Derek Summers, Cam Petitt

Seattle Seawolves vs Houston SaberCats in Seattle
Referee: Paul-Henri Courbier
Assistant referees: Luke Rogan, Denny Russell

Legion vs Toronto Arrows in San Diego
Referee: Scott Green
Assistant referees: Ben Crouse, Lex Weiner

Wales

Premiership

Bridgend vs Carmarthen
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Wayne Davies, Joseff Rees

Cross Keys vs Pontypridd
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Mike English, Mark Butcher

Newport vs Neath
Referee: Carwyn Williams
Assistant referees: Gwyn Morris, Lee Gibbs

Bargoed vs RGC1404
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Aled Liddington, Steve Nash

Llandovery vs Swansea
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Dewi Phillips, Julian Thomas

Cardiff vs Aberavon
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Gareth Newman, Colin Kirkhouse

Merthyr vs Ebbw Vale
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Stephen Allsop, Chris Williams

Bedwas vs Llanelli
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Simon Rees, Lee Parry
 

outsurance.co.za advert