Back to News

Referees to 16 March 2020

E-mail Print
Selected Article image

The corona virus is disrupting Six Nations Rugby with seven postponed matches out of nine in this last round. This includes decisive matches, amongst them deciding who will be the winner of the senior men's competition.

By Paul Dobson, Moonsport

The referees whose games have been chopped - Wayne Barnes, Pascal Gaüzère, Aurelie Groizeleau, Sam Grove-White, Amber McLachlan, Rebecca Mahoney and Christophe Ridley. It must be disappointing, especially for the two from Australasia, but it is to be hoped that the matches will eventually be able to be played, especially because the virus will have disappeared.

Rugby Europe's International Championship is another virus casualty. All three matches are postponed, leaving silent whistles for Pierre Brousset, Chris Busby and Ian Tempest.

There is a grand new competition starting in the Pacific regions - Global Rapid Rugby which was conceived in Western Australia.

In England's there is the final of the Premier Cup with Tom Foley to referee it.

By the way, it's good to see that Jérôme Garcès is not lost refereeing. His name is occurring frequently as an assessor/match reviewer.

**Late news: Club matches in Ireland have been suspended because of the coronavirus.

International

Six Nations

Men

Wales vs Scotland at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Karl Dickson (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Italy vs England at Stadio Olimpico, Rome
Postponed

Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

France vs Ireland at Stade de France, Paris
Postponed

Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Mike Adamson (Scotland)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Women

Wales vs Scotland at Cardiff Arms Park, Cardiff, Wales
Postponed

Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Beatrice Benvenuti (Italy)
Television match official: Claire Hodnett (England)

Italy vs England at Stadio Plebiscito, Padova, Italy
Postponed

Referee: Aurelie Groizeleau (France)
Assistant referees: Hollie Davidson (Scotland), Doriane Domenjo (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)

France vs Ireland at Le Stadium (Nord Lille Metropole), Lille, France
Postponed

Referee: Amber McLachlan (Australia)
Assistant referees: Sara Cox (England), Francesca Martin (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)

Under-20

Wales vs Scotland at Zip World Stadium, Colwyn Bay
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant referees: Federico Boraso (Italy), Riccardo Angelucci (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Colin Scott (Wales)
Assessor: Greg Garner (England)
Citing commissioner: Gabriele Pezzano (Italy)

France vs Ireland at Stade Aimé-Giral, Perpignan
Postponed

Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Jack Makepeace, Philip Watters
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Jérôme Garcès (France)

Italy vs England at Payanini Rugby Centre, Verona
Postponed

Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), Graeme Ormiston (Scotland)
Assessor: Joel Jutge (France)

Rugby Europe

International Championship

Georgia vs Russia in Tblissi
Postponed

Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Vivien Praderie (France), Stéphane Boyer (France)

Romania vs Belgium in Botosani
Postponed

Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Simon McConnell (England)

Spain vs Portugal at Campo Central, Ciudad Universitaria Madrid
Postponed

Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant referees: Seán Gallagher (Ireland), John Carvill (Ireland)

Rugby Europe Trophy

Switzerland vs Netherlands at Plan Les Ouates, Geneva
Postponed

Referee: John Catteau (Belgium)
Assistant referees: Nicolas Vandecauter (Belgium), John Stuyck (Belgium)

Under-20

World Rugby Pacific Challenge

Round 2

Samoa A vs Junior Japan at 0ANZ Stadium, Suva
Referee: Graham Cooper (Australia)

Fiji Warriors vs Tonga A at ANZ Stadium, Suva
Referee: Dan Waenga (New Zealand)

Round 3

Tonga A vs Samoa A at ANZ Stadium, Suva
Referee: David Vosalevu (Fiji)

Fiji Warriors vs Junior Japan at ANZ Stadium, Suva
Referee: Jordan Way (Australia)

Under-18

Scotland vs England at Hawick RFC
Referee: Eoghan Cross (Ireland)

Super Rugby, Round 6

Chiefs vs Hurricanes at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Ben O'Keeffe (New Zealand)
Television match official: Aaron Peterson (New Zealand)

Blues vs Lions at Eden Park, Auckland
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Ben O'Keeffe (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Sunwolves vs Crusaders at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), Amy Perrett (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Reds vs Bulls at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Graham Cooper (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Sharks vs Stormers at Kings Park, Durban
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Divan Uys (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Jaguares vs Highlanders at Jose Amalfitani Stadium, Buenos Aires
Referee: Damon Murphy (Australia)
/Nic Berry (Australia), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Brumbies vs Waratahs at GIO Stadium, Canberra
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
/Mike Fraser (New Zealand), Brendon Pickerill (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Global Rapid Rugby, Round 1

Manuma Samoa vs South China Tigers at HBF Park
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mark Sheriff (Australia), Jordan Kaminski (Australia)
Television match official: Kyle Burnett (Australia)
Assessor: Hugh Watkins (Hong Kong)

Western Force vs Malaysia Valke at HBF Park
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Matt Rodden (Hong Kong), Sam Jones (Australia)
Television match official: Kyle Burnett (Australia)
Assessor: Chris Pollock (New Zealand)

Fiji Latui vs China Lions at ANZ Stadium, Suva
Referee: Cam Stone (New Zealand)
Assistant referees: Richard Kelly (New Zealand), Tevita Rokovereni (Fiji)
Television match official: Jonathan Paterson (New Zealand)
Assessor: Greg Hinton (Malaysia)

Domestic

Australia

Women

Waratahs vs Western Australia at University Oval No 2
Referee: Tyler Miller
Assistant referees: David Conway, John McCarthy
Coach: Brendan Mckibbin

Brumbies vs Queensland Reds at GIO Stadium, Canberra
Referee: Richard Manchee
Assistant referees: Brodie Ingram, Harry Fenton

England

Premier Cup Final

Sale Sharks vs Harlequins
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Andrew Jackson, Greg Macdonald
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Championship

Newcastle Falcons vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Peter Allan, Gregg Dawson
Assessor: Andrew Vertigan

Ampthill vs Cornish Pirates
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Alexander Thomas, Simon Adams
Assessor: David Morgan

Doncaster Knights vs Coventry
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Neil Chivers, Shane Lewis
Assessor: Peter Farrell

Nottingham vs Jersey Reds
Referee: George Selwood
Assistant referees: Gregory Garner, Simon Park
Assessor: Sam Collins

London Scottish vs Hartpury University
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Lionel Spooner, Peter Brunt
Assessor: Iain Mitchell

Ealing Trailfinders vs Yorkshire Carnegie
Referee: Nick Wood
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Robert Warburton
Assessor: Christopher White

Ireland

All Ireland League, Division 1

**These matches are suspended.

Dublin University vs Lansdowne at College Park
Referee: Joy Neville

Shannon vs Banbridge at Thomond Park
Referee: Paul Haycock

Ballynahinch vs Garryowen at Ballymacarn
Referee: Robert O'Sullivan

Clontarf vs University College Cork at Castle Avenue
Referee: tba

Cork Constitution vs Terenure at Temple Hill
Referee: Stuart Gaffkin

Young Munster vs University College Dublin at Tom Clifford Park
Referee: Jonny Erskine

Armagh vs Navan at Palace Grounds
Referee: Richard Horgan

Highfield vs St Mary's at Woodleigh Park
Referee: Mark Patton

Malone vs Naas at Gibson Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connor

Old Wesley vs Old Belvedere at Energia Park
Referee: Peter Martin

Italy

Top 12, Round 15

Calvisano vs Rovigo
Colorno vs San Donà
Mogliano vs Lyons
Petrarca vs Viadana
Valorugby Emilia vs Lazio
Fiamme Oro vs Toscana Aeroporti I Medicei

Scotland

Premiership

Marr vs Hawick
Referee: David Sutherland
Assistant referees: David Young, Alistair Watt
Assessor: Tom McNicol

Edinburgh Academical vs Currie Chieftains
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Tom French, Jonathon Mackinnon

Sarah Beaney Cup

Stirling County vs Howe Harlequins
Referee: Craig Clark

Cartha Queens Park vs Watsonians
Referee: Calum Lazenby

South Africa

Varsity Cup

Ixias vs Wits at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Divan Uys
Assistant referees: Local

Pukke vs Maties at Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Local
Television match official: Lourens van der Merwe

Ikeys vs at Shimlas at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

UJ vs UWC at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local

Varsity Shield

UKZN vs Walter Sisulu at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local

TUT vs Fort Hare at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

CPUT vs Rhodes at CPUT Sports Stadium, Bellville
Referee: Dylan November
Assistant referees: Local

USA

Major League

Utah Warriors vs NOLA Gold at Zions Bank Stadium
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Kahlil Harrison, Kage Green
Assessor: Mike Kelly

New England Freejacks vs Houston Sabercats at Union Point Stadium
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Amelia Luciano, Nick Tricarico
Assessor: Josh Houston
Citing commissioner: David Pelton

Austin Gilgronis vs San Diego Legion at COTA
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Kat Roche, Joey Swatzell
Assessor: Jeremy McDowall
Citing commissioner: Dana Teagarden

Rugby United vs Seattle Seawolves at MCU Park
Referee: Scott Green
Assistant referees: Lex Weiner, Pearce Mara
Assessor: David Haines

Old Glory DC vs Colorado Raptors at Cardinal Stadium, Catholic University
Referee: Damián Schneider
Assistant referees: Henrique Platais (Brazil), Stu Geiger
Assessor: Peter Watson


 

outsurance.co.za advert