Back to News

Referees to 17 February 2020

E-mail Print
Selected Article image

Hard as it may be to believe but there are no Test matches this weekend, not that there will not be lots of rugby to test referees in both wintry north and summery south.

Australia's Super W rugby starts this week.

International

Super Rugby, Round 3

Blues vs Crusaders at Eden Park, Auckland
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Rebels vs Waratahs at AAMI Park, Melbourne
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Nic Berry (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Sunwolves vs Chiefs at Prince Chichibu Stadium, Tokyo
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Tasuku Kawahara (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Hurricanes vs Sharks at Sky Stadium, Wellington
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Rebecca Mahoney (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Brumbies vs Highlanders at GIO Stadium, Canberra
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Lions vs Stormers at Emirates Airlines Park, Johannesburg
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Rasta Rasivhenge (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Jaguares vs Reds at Jose Amalfitani Stadium, Buenos Aires
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Pablo Deluca (Argentina), Martin Cordoba (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

PRO14, Round 11

Glasgow Warriors vs Zebre at Scotstoun Stadium
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Chris Busby (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland

Munster Rugby vs Isuzu Southern Kings at Irish Independent Park
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Johnny Erskine (Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Leinster Rugby vs Toyota Cheetahs at RDS Arena, Dublin
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Scarlets vs Edinburgh Rugby at Parc y Scarlets, Llanelli
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Eddie Hogan-O’Connell (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: David Morgan (Wales)
Citing commissioner: Chris Morgan (Wales)

Connacht vs Cardiff Blues at The Sportsground, Galway
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Sean Gallagher, Dan Carson (both Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Citing commissioner: Ed Kenny (Ireland)

Dragons vs Benetton at Rodney Parade, Newport POSTPONED because of the weather
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Gareth Newman (Wales), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Colin Stanley (Ireland)
Timekeeper: Dave Bowen (Wales)
Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Ospreys vs Ulster at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Colin Campbell (Wales)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Domestic

Australia

Women

Melbourne Rebels vs Waratahs at AAMI Park
Referee: Amber Mclachlan
Assistant referees: Jason Breytenbach, Sarah Porter

Brumbies vs West Australi at GIO Stadium, Canberra
Referee: Max Fulton
Assistant referees: Brodie Ingram, Rhianna Burke

England

Premiership

Gloucester vs Exeter Chiefs
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Adam Leal, Phil Watters
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Gary Welsh

Leicester Tigers vs Wasps
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Simon Harding, Rob Warburton
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Harlequins vs London Irish
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Mike Hudson, Greg Macdonald
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: David Morgan

Saracens vs Sale Sharks
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Tom Foley, Hamish Smales
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Andrew Vertigan/Bryce Lawrence (New Zealand)

Worcester Warriors vs Bath
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Paul Dix, Wayne Falla
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Northampton Saints vs Bristol Bears
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Karl Dickson, Wayne Barnes
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Nick Edwards
Assessor: Martin Fox / Bryce Lawrence (New Zealand)

Championship

Nottingham vs Hartpury University
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Greg Garner, Ian Bibey
Assessor: Peter Farrell

Ampthill vs London Scottish
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Gregg Dawson, Lionel Spooner
Assessor: Sam Collins

Doncaster Knights vs Jersey Reds
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Peter Allan, Jamie Leahy
Assessor: JP Doyle

Coventry vs Yorkshire Carnegie
Referee: Joe James
Assistant referees: Shane Lewis, Simon Park
Assessor: Stephen Leyshon

Ealing Trailfinders vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Darryl Chapman, Gareth Holsgrove
Assessor: Iain Mitchell

Newcastle Falcons vs Cornish Pirates
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Phil Watters
Television match official: Stuart Terheege
Assessor: Tony Spreadbury

Women's Premiership

Richmond vs Saracens Women
Referee: LaToya Mason
Assistant referees: Chris Bartlett, Stephen Ward
Assessor: Jamie Leahy

France

Top 14, Round 15

Bordeaux-Bègles vs Lyon at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Vincent Blasco Baqué
Assistant referees: Romain Poite, Patrick Pechambert
Television match official: Laurent Sclafer

Montpellier vs Bayonne at GGL Stadium
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Maxime Chalon, Christophe Gaillardon
Television match official: Mourad Zitouni

Pau vs Clermont at Stade du Hameau
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Mathieu Raynal, Bruno Gabaldon
Television match official: Éric Briquet Campin

Toulon vs Brive at Stade Mayol
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Luc Ramos, Frédéric Chazal

Stade Français Paris vs Stade La Rochelle at Stade Jean Bouin
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Thomas Charabas, Arnaud Blondel
Television match official: Patrick Dellac

Agen vs Castres Olympique at Stade Armandie
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Adrien Descottes, tba
Television match official: Philippe Bonhoure

Racing 92 vs Toulouse at Paris La Défense Arena
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Tual Trainini, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Cyril Lafon

Pro D2, Round 20

Grenoble vs Perpignan at Stade des Alpes
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Mathieu Noirot, Régis Guatelli

Oyonnax vs Rouen Normandie at Stade Charles Mathon
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Benoît Mounier

Soyaux-Angoulême vs Valence Romans at Stade Chanzy
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Quentin Janicot, Sylvain Desvaux

Béziers vs Aurillac at Stade Raoul Barrière
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: François Bouzac, Christophe Bultet

Carcassonne vs Mont-de-Marsan at Albert-Domec
Referee: Vincent Praderie
Assistant referees: David Beun, Vincent Chiodi Schroeder

Provence vs US Montauban at Stade Maurice David
Referee: Adrien Marbot
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Christian Coussan

Vannes vs Biarritz Olympique at Stade de la Rabine
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Jean Lespes, Fabrice Alejo

Colomiers vs Nevers at Stade Michel Bendichou
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Thomas Chereque, Christian Coudert

Ireland

All Ireland League, Division 1

Lansdowne vs Clontarf at Lansdowne Road
Referee: Richard Horgan

St Mary's vs Naas at Templeville Road
Referee: Eoghan Cross

Ballynahinch vs Cork Constitution at Ballymacarn Park
Referee: Paul Haycock

Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Peter Martin

Garryowen vs Terenure at Dooradoyle
Referee: Oisin Quinn

Armagh vs Highfield at Palace Grounds
Referee: Johnathan Peak

Navan vs Malone at Balreask Old
Referee: John Carvill

Old Belvedere vs Bainbridge at Ollie Campbell Park
Referee: Kieran Barry

Old Wesley vs Shannon at Energia Park
Referee: Mark Patton

Scotland

Super 6

Watsonians vs Heriot's
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Neil Muir, David Changleng
Timekeeper: Andy Summers

Boroughmuir Bears vs Ayrshire Bulls
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Mike Adamsonm, Alistair Watt
Timekeeper: Ben Evans
Assessor: Gordon Mcmurray

Southern Knights vs Stirling County
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Ben Blain, Bob Nevins
Timekeeper: Graeme Eastland
Coach: Dave Pearson

Italy

Top 12, Round 12

Rovigo vs Lyons
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Dante D’Elia (Bari), Francesco Russo (Milano)

Colorno vs Calvisano
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Clara Munarini (Parma), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

San Donà vs Fiamme Oro
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Francesco Meschini (Milano), Filippo Bertelli (Brescia)

Lazio vs Mogliano
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Franco Rosella (Vicenza)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Petrarca
Referee: Riccardo Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Fabio Arnone (Pisa)

Viadana vs Valorugby Emilia
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Simone Boaretto (Rovigo)

Premiership

Aberdeen Grammar vs Currie Chieftains
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Lee Fish, Mossez Wright

Edinburgh Academical vs Marr
Referee: Michael Todd
Assistant referees: Gordi Reid,: Jonathon Mackinnon
Assessor: Andy Ireland
Assistant referee coach: Alan Forrest

Glasgow Hawks vs Hawick
Referee: tba (England)
Assistant referees: Tom French, Allan Parry
Assessor: Andy Clift
Assistant referee coach: Graeme Eastland

Jed Forest vs GHA
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: David Young, Dean Lythgoe
Assessor: Ken Harrower
Coach: Malcolm Currie

Musselburgh vs Selkirk
Referee: Samuel O'Neil
Assistant referees: Alex Obreja, Brian Mcguff
Coach: Ian Douglas

Sarah Beaney Cup

Howe Harlequins vs Watsonians
Referee: Scott Cubitt

Stirling County vs Garioch
Referee: Greg Cameron

Corstorphine Cougars vs Ayr
Referee: Stuart Wright

Hillhead Jordanhill vs Heriot's Blues Women
Referee: Johnathan Cockayne

South Africa

Varsity Cup, Round 3

South Africa

Varsity Cup, Round 3

UWC vs UCT at UWC Sports Ground, Cape Town
Referee: Christopher Allison
Assistant referees: Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Tuks vs UJ at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local

Maties vs CUT Ixias at Danie Craven Stadium, Cape Town
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local

Pukke vs Shimlas at Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
Referee: Morné Ferreira
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor, Round 15

VRAC Valladolid vs Aparej. Burgos
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Alcobendas Rugby
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Hernani vs Indepen. Santander
Referee: David Castro (Asturias)

Ordizia vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Cisneros vs Santander
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Ciencias Sevilla vs FC Barcelona
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

División De Honor Femenina, Round 12

Cisneros vs Universitario Sevilla
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Majadahonda vs Salvador
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Inef L’Hospitalet vs Olimpico Pozuelo
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Crat A Coruña vs Sanse Scrum
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

División De Honor B, Round 18

Getxo vs Bera Bera
Referee: Luis Lasala (Granada)

Uribealdea vs Vigo
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

Univer. Bilbao vs Real Oviedo
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Ourense Rugby vs Gaztedi
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Belenos vs Gernika
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Eibar vs Zarautz
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

CAU Valencia vs Murcia
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

La Vila vs Poble Nou
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Valencia vs Sant Cugat
Referee: Jorge Garcia Criado (Baleares)

L’Hospitalet vs Les Abelles
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

BUC Barcelona vs Tatami
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Barbarians vs Fenix
Referee: Santiago Castro Villar (Galicia)

Marbella vs Liceo Francés
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Sevilla vs AD Ing. Industriales
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

Hortaleza vs CAU Madrid
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Cáceres vs Málaga
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Jaen vs Arquitectura
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

USA

Major League, Round 2

Utah Warriors vs New England Freejacks at Sam Boyd Stadium
Referee: Scott Green
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Kat Roche
Assessor: Olivia Rogers

Rugby United vs Austin Gilgronis at Sam Boyd Stadium
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Derek Summers, Greg Varnell
Assessor: Peter Watson

Toronto Arrows vs Houston Sabercats at Sam Boyd Stadium
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Scott Green Greg Varnell
Assessor: Josh Houston

Old Glory DC vs Seattle Seawolves at Cardinal Stadium, Catholic University
Referee: Lex Weiner
Assistant referees: Mike O'Brien, Stu Geiger
Assessor: David Haines

NOLA Gold vs ATL Rugby at The Gold Mine
Referee: Henrique Platais (Brazil)
Assistant referees: Steve Gore, Allen Alongi
Assessor: Mike Kelly

San Diego Legion vs Colorado Raptors at Sam Boyd Stadium
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Luke Rogan, Kat Roche
Assessor: Amanda Cox

Wales

Premiership

Merthyr vs Swansea
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Jason Griffiths, Simon Harris

Bridgend vs Llanelli
Referee: Aled Liddington
Assistant referees: Ben Porte, Paul Jones

Aberavon vs Pontypridd
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Mike English, Chris Oliver

Ebbw Vale vs Cardiff
Referee: Gareth John
Assistant referees: Stephen Allsop, Jon Hardy

RGC 1404 vs Carmarthen
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: Steffan Edwards, Gwion Davies

outsurance.co.za advert