Back to News

Referees to 17 November 2019

E-mail Print
Selected Article image

The Southern Hemisphere lapses into warm aestivation while the north gathers momentum.

The two big European club championships start this weekend - the Heineken Cup and the Challenge Cup.

There is also the excitement of Barbarians' match at Twickenham with Tom Foley of England to referee it.

International

Barbarians vs Fiji at Twickenham
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Simon Harding (England), Dean Richards (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Women's International

England vs France at Sandy Park, Exeter
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Clare Daniels (England)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Timekeeper: Paul Box (England)
Assessor: Steven Harland (England)

Italy vs Japan at Stadio Tommaso Fattori, L'Aquila
Referee: Aurelie Grozeleau (France)
Assistant referees: Laura Pettingale (England), tba (Italy)
Television match official: Éric Gauzens (France)

Scotland vs Wales at Scotstoun, Glasgow, Scotland
Referee: Nikki O'Donnell (England)
Assistant referees: Katherine Ritchie (England), tba (Scotland)
Television match official: Trevor Fisher (England)

Rugby Europe

Moldova vs Austria in Chisinau
Referee: Rami Aro (Sweden)

Lithuania vs Switzerland at Rugby Academy Stadium, Siauliai
Referee: Ross Mabon (Scotland)
Assistant referees: Ruairidh Campbell (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Women's Trophy

Czechia vs Sweden in Prague
Referee: Gráinne Crabtree (Ireland)

European Professional Club Rugby

Heineken Champions, Round 1

Gloucester vs Toulouse at Kingsholme
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Citing commissioner: Eric Bullion (England)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Bath vs Ulster at Recreation Ground, Bath
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Manuel Bottino (Italy), Mateo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

Glasgow Warriors vs Sale Sharks at Scotstoun Stadium
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Cédric Marchat (France)
Television match official: Patrick Dellac (France)
Citing commissioner: Francisco Grillo (Italy)

Leinster vs Benetton at RDS Arena
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Laurent Cardona (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

La Rochelle vs Exeter Chiefs at Stade Marcel Deflandre
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), David Sutherland (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Ospreys vs Munster at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Paul Dix (England)
Television match official: Steve Terheege (England)
Citing commissioner: Dave Guyan (England)

Clermont Auvergne vs Harlequins at Stade Marcel Michelin
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Richard Brace (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Northampton Saints vs Lyon at Franklin's Garden
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Connacht vs Montpellier at The Sportsground, Galway
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Louis Cunningham (Ireland)
Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Racing 92 vs Saracens at Paris La Défense Arena
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Challenge Cup, Round 1

Enisei-STM vs Worcester Warriors at Kuban Stadium
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Federico Vedovelli (Italy)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (England)

Agen vs Edinburgh at Stade Armandie
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Citing commissioner: John Byett (England)

Stade Français vs Brive at Stade Jean-Bouin
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Sara Cox (England), Neil Chivers (England)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Bayonne vs Toulon at Stade Jean-Dauger
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Aled Evans (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Calvisano vs Cardiff Blues
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Phil Watters (England)
Citing commissioner: Mihai Imrimia (Romania)

Bristol Bears vs Zebre at Ashton Gate Stadium
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant referees: Julien Castaignède, Pierre-Baptiste Nuchy
Timekeeper: Nick Edwards (England)
Citing commissioner: Ciaran Scully (Ireland)

Leicester Tigers vs Pau at Welford Road
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Shota Tevzadze (Georgia), Saba Abulashvili (Georgia)
Timekeeper: Clive Leeke (England)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Dragons vs Castres at Rodney Parade
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Andrew Jackson (England)
Citing commissioner: Dane Zamboulis (England)

Scarlets vs London Irish at Parc y Scarlets, Llanelli
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Dana Teagarden (Germany)

Bordeaux-Bègles vs Wasps at Stade Chaban-Delmas
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Fin Brown (Scotland), Graeme Ormiston (Scotland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Domestic

England

Championship

London Scottish vs Cornish Pirates
Referee: Matthew Turvey
Assistant referees: George Selwood, Roy Maybank
Assessor: Stephen Leyshon

Ampthill vs Jersey Reds
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Nigel Carrick, John Meredith
Assessor: Peter Farrell

Hartpury University vs Yorkshire Carnegie
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Richard Haughton, Gareth Holsgrove
Assessor: Chris White & Peter Huckle

Doncaster Knights vs Ealing Trailfinders
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Simon Park Peter Allan
Assessor: Brian Campsall & Robin Goodliffe

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Peter Brunt, Darryl Chapman
Assessor: David Morgan

Newcastle Falcons vs Coventry
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Gregg Dawson, Lionel Spooner
Assessor: Andrew Vertigan

Friendly

British Police vs Cambridge University
Referee: Hamish Grant
Assistant referees: Greg Douglas, Simon Waite

Hartpury University vs Loughborough University
Referee: Matt Rodden (Hong Kong)
Assistant referees: Charlie Gayther, Ryan Collier

France

Pro D2

Oyonnax vs Perpignan at Stade Charles-Mathon
Referee: Jérémy Rozier
Assistant referees: Bruno Rousselet, Christophe Coussan

Vannes vs Colomiers at Stade de la Rabine
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Flavien Girard, Didier Daste

Biarritz vs Rouen Normandie at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Flavien Hourquet, Laurent Perrin

Nevers vs Valence Romans at Stade du Pré Fleuri
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: David Beun, Gislain Elias

Aurillac vs Mont-de-Marsan at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Thierry Mallet, Vincent Kappes

Béziers vs Angoulême at Stade Raoul-Barrière
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Adrien Marbot, Baptiste Abel Coindoz

Carcassonne vs Provence at Albert-Domec
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Esclavard

Grenoble vs Montauban at Stade des Alpes
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Jean Lespes, Christophe Bultet

Ireland

All Ireland League, Division 1

University College Cork vs Cork Constitution at Mardyke Grounds
Referee: Robert O'Sullivan
Assessor: Peter Fitzgibbon

Dublin University vs Ballynahinch
Referee: Chris Busby

University College Dublin vs Terenure College at UCD Bowl
Referee: Peter Martin

Lansdowne vs Young Munster at Lansdowne Road
Referee: Oisin Quinn

Garryowen vs Clontarf at Dooradoyle
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
Assessor: Bertie Smith

Armagh vs Old Wesley at Palace Grounds
Referee: Richard Horgan
Assessor: Donal Courtney

Naas vs Shannon at Forenaughts
Referee: Shane Kierans

Navan vs Highfield at Balreask Old
Referee: Eoghan Cross
Assessor: David Wilkinson

Old Belvedere vs Malone at Ollie Campbell Park
Referee: Chris Harrington

St Mary's vs Banbridge at Templeville Road
Referee: Mark Patton
Assessor: Ken Henley-Willis

Italy

Coppa Italia, Round 3

SItav Lyons vs Viadana
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Giorgio Sgardiolo (Rovigo), Marco Panin (Rovigo)

Colorno vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Dante D’Elia (Bari)
Assistant referees: Lorenzo Imbriaco (Bologna), Mirco Sergi (Bologna)

Mogliano vs San Donà
Referee: Matteo Franco (Pordenone)
Assistant referees: Riccardo Bonato (Padova), Gianmarco Toneatto (Udine)

Scotland

Premiership

Currie Chieftains Musselburgh
Referee: David Young
Assistant referees: Calum Lazenby, Willie Anderson
Assessor: Gordon McMurray
Coach: Alan Forrest

GHA vs Selkirk
Referee: Fergus Hollins
Assistant referees: Scott Cubitt, Ken Harrower

Glasgow Hawks vs Edinburgh Academical
Referee: George Pounder
Assistant referees: Robbie Willison, John Hawryluk-Beaton
Assessor: Fergus Neil

Hawick vs Jed Forest
Referee: Samuel O'Neil
Assistant referees: Sean Niven, Colin George
Assessor: Peter Robertson

Marr vs Aberdeen Grammar
Referee: Lee Fish
Assistant referees: Graeme Connell, Kevin McGhee

Spain

Under-18

Campeonato Selecciones Autonómicas, Round 2

Castilla/León vs Cataluña
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Baleares vs Madrid
Referee: Luis Santoro (Valencia)

Andalucia vs Valencia
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Wales

Merthyr vs Llandovery
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Ben Breakspear, Chris Williams
Television match official: Tim Hayes

RGC1404 vs Swansea
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Aaron Parry, Ed Brown

Aberavon vs Llanelli
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Justin Williams, Mark Johns

Bridgend vs Cardiff
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Mathew J Thomas, Chris Oliver

Ebbw Vale vs Carmarthen
Referee: Gareth John
Assistant referees: Adam Bowdler, Stuart Kibble
 

outsurance.co.za advert