Back to News

Referees to 18 March 2019

E-mail Print
Selected Article image

All eyes will be on Cardiff this weekend when Wales play Ireland in the final round of the 2019 Six Nations.

By Paul Dobson, Moonsport

Wales will be reaching out for a Grand Slam that was largely unpredicted before the championship got under way. But. There is a big but, for England and Ireland are still not out of the race to be the champions this year, not with a Grand Slam but with a handsome trophy to take home.

The referees for the crucial matches are Australia's Angus Gardner in Cardiff and New Zealand's Paul Williams in London.

It certainly is a grand finale.

There is also the final round of Europe's International Championship, sometimes referred to as the Six Nations B, which Georgia will win and so increase the calls for a promotion-relegation in the Six Nations.

In England there is the first-ever final of the new Premiership Cup with Ian Tempest to referee it.

Look at all the countries involved as officials running matches - Australia, England, Fiji, France, Ireland, Italy, Japan, New Zealand, Portugal, Scotland, South Africa, Spain, Switzerland, USA and Wales.

International

Six Nations, Round 5

Italy vs France
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Graham Hughes (England)

Wales vs Ireland at Principality Stadium
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Karl Dickson (England)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Reg Hughes (Wales)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

England vs Scotland at Twickenham
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Rugby Europe

International Championship

Russia vs Georgia in Krasnodar
Referee: Thomas Foley (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Philip Watters (England)
Citing commissioner: Rossano Faccioli (Italy)

Belgium vs Romania in Brussels
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Chris Oliver (Wales)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Germany vs Spain in Cologne
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Italy), Matteo Giacomini (Italy)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Trophy

Israel vs Bosnia Herzegovina in Netanya, Israel
Referee: Ethan Glass (Switzerland)
Citing commissioner: Klaus Blank (Germany)

Switzerland vs Portugal in Nyon
Referee: Inigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Jorge Molpeceres (Spain), David Castro (Spain)
Citing commissioner: Yves Bressy (France)

Czechia vs Netherlands in Prague
Referee: Paolo Duarte (Portugal)
Assistant referees: Pedro Mendes Silva (Portugal), Joao Costa (Portugal)
Citing commissioner: Domenico Sironi (Italy)

Women's Six Nations

England vs Scotland at Twickenham
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Beatrice Benvenuti (Italy), Nia Parsonage (England)
Timekeeper: Robert Ockenden (England)
Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

Wales vs Ireland at Cardiff Arms Park
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Andrew Moule (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Rob Davies (Wales)
Citing commissioner: Buster White (England)

Italy vs France at Stadio Plebiscito, Padua
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Laura Pettingale (England), tba (Italy)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Rugby Europe

Women's Trophy

Czechia vs Finland in Prague
Referee: Doriane Domenjo (France)

Pacific Challenge

Tonga A vs Junior Japan at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)

Fiji Warriors vs Samoa A at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: Tasuku Kawahari (Japan)

Under-20 Six Nations

Wales vs Ireland at Stadiwm Zip World (Parc Eirias), Colwyn Bay
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Neil Chivers (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

England vs Scotland at Franklin's Gardens, Northampton
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: Paul Stanley (England)

Italy vs France at Stadio Pozzi La Marmora, Biella, Piedmont
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Ross Mabon (Scotland)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)
 

Women Under-20

England vs France
Referee: Katherine Ritchie (England)
Assistant referees: Melanie Liley (England), Neil Sweeney (England)

Men Under-18

England vs Scotland
Referee: Benoît Rousselet (France)
Assistant referees: John Meredith (England), Jamie Leahy (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Wales vs France
Referee: Jack Makepeace (England)

Super Rugby, Round 5

Brumbies vs NSW Waratahs at GIO Stadium, Canberra
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), Amy Perrett (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Stormers vs Jaguares at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Rasta Rasivhenge (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Chiefs vs Hurricanes at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Nick Hogan (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Lions vs Melbourne Rebels at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Vos Willie (South Africa)

Highlanders vs Crusaders at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Sunwolves vs Queensland Reds at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Aki Aso (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Domestic

Australia

Women's Super Rugby

Queensland vs Brumbies at Ballymore
Referee: Lara West
Assistant referees: Yolande Moevao, Charles Marshall

Western Force vs NSW at Curtin University
Referee: Amber McLachlan
Assistant referees: Tyler Miller, Madeline Putz

National Division: Representative

Brumbies Runners vs Waratahs A at GIO Stadium, Canberra
Referee: James Quinn
Assistant referees: Reuben Keane, Brodie Ingram

England

Premiership Cup Final

Northampton Saints vs Saracens
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Wayne Falla, Paul Dix
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh & David Morgan

Friendly

British Police vs Royal Navy
Referee: Alexander Thomas
Assistant referees: Jason Newell, Philip Hallsworth
Assessor: Ashley Reay

France

Top 14, Round 19

Castres vs Perpignan
Agen vs La Rochelle
Toulon vs Montpellier
Grenoble vs Racing 92
Bordeaux-Bègles vs Stade Français
Clermont vs Pau
Toulouse vs Lyon

Pro D2, Round 24

Mont-de-Marsan vs Bayonne
Massy vs Béziers
Oyonnax vs Aurillac
Angoulême vs Carcassonne
Colomiers vs Montauban
Bourg-en-Bresse vs Nevers
Brive vs Provence
Biarritz vs Vannes

Italy

Top 12, Round 18

Rovigo vs Padova
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Francesco Meschini (Milano)

Fiamme Oro Rugby vs Viadana
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Franco Rosella (Roma)

Toscana Aeroporti I Medicei v Verona
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Emilia vs San Donà
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Stefano Pennè (Milano), Francesco Russo (Milano)

Mogliano vs Lazio
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Matteo Franco (Udine)

Calvisano vs Petrarca Padova
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Giorgio Sgardiolo (Rovigo)

South Africa

Gold Cup, Round 2

Roodepoort vs Springs at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Vusi Msibi

Durbanville-Bellville vs Rhinos at Durbell Rugby Club, Cape Town
Referee: Aimee Barrett-Theron

Progress George vs Villagers Worcester at Rosemore Stadium, George
Referee: Ruhan Meiring

East Rand United vs Secunda at Reigerpark Sports ground, Ekuhuleni
Referee: Jaco Pretorius

Gardens vs College Rovers at Derrick Ferreira Stadium, Uitenhage
Referee: Phumzile Mbewu

Sishen vs Bloemfontein Police at Sivos Stadium, Kathu
Referee: Griffin Colby

Naka Bulls vs Welkom at ABE Midas Naka Bulls RFC, Pretoria
Referee: Eduan Nel

Rustenburg Impala vs Swallows at Impala Rugby Club, Rustenburg
Referee: Stephan Geldenhuys

Varsity Cup

Wits vs UCT-Ikeys at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Paul Mente
Television match official: Willie Vos

NWU vs UP-Tuks at Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
Referee: Divan Uys
Television match official: Lesego Legoete

UWC vs UJ at UWC Sports Ground, Cape Town
Referee: Griffin Colby

CUT vs UFS Shimlas at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Vusi Msibi

Varsity Shield

Madibaz vs TUT at Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referee: Eduan Nel

KZN vs Fort Hare at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Jaco Kotze

Rhodes vs CPUT at Rhodes Great Field, Grahamstown, PE
Referee: Bulelani Naka


Spain

División De Honor B, Round 21


Zarautz vs Getxo
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Durango vs Santander
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

VRAC Valladolid B vs Crat A Coruña
Referee: Adoni Susperregi (Guipúzcoa)

Bera Bera vs Eibar
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Salvador B
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Vigo vs Uribealdea
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Valencia vs Les Abelles
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

UE Santboiana B vs BUC
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

UER Montcada vs Tatami
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

L’Hospitalet vs Sant Cugat
Referee: Marc Riera (Barcelona)

CAU Valencia vs Fenix
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Poble Nou vs Poble Nou
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Car Cáceres vs Cd Arquitectura
Referee: Luis Santos (León)

AD Ing Industriales vs Alcobendas B
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Jaen vs Ciencias
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Pozuelo
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Marbella vs UR Almeria
Referee: Luis Lasala (Granada)

Cisneros B vs Liceo Francés
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

USA

Major League Rugby, Round 8

United vs Arrows in New York
Referee: Scott Green
Assistant referees: Lex Weiner, Jake Still

Elite vs Seawolves in Austin
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Scott Green, Butch Neuenschwander

SaberCats vs Gold in Houston
Referee: Ben Crouse (South Africa)
Assistant referees: Steven Fenaroli, Kat Roche

Raptors vs Legion in Denver
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Robin Kaluzniak, Cam Petitt
Referee: Robin Kaluzniak

Wales

Premiership

Ebbw Vale vs Llandovery
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: John Darcy, Karim Cosslet

Bridgend vs Bargoed at the Brewery Field, Bridgend
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Jason Griffiths, Steffan Edwards

Neath vs RGC1404
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Jason Morris, Robert Mota

Swansea vs Newport
Referee: Jonathan Evans
Assistant referees: Justin Williams, Matthew Evans

 

 


 

outsurance.co.za advert