Back to News

Referees to 2 December 2019

E-mail Print
Selected Article image

There is a unique occurrence this past week. International matches were cancelled because of measles.

In the Oceania Women's Championship, a Tongan player developed measles and the Fijian health authorities insisted that Tonga be barred from playing because of the highly contagious disease.

On a more positive note, Welshman Nigel Owens, MBE, will referee the match between Wales and the Barbarians, not by any long chalk a unique occurrence but rare in these days when "neutrality" is an issue in the appointment of referees. Owens, who is 48, has refereed more Test matches than anybody else in the history of the game but this will be the first time that he referees his country's national side,

There is an interesting appointment in England's Women's Premiership. LaToya Mason will be refereeing her first premiership match, Harlequins vs Waterloo. LaToya, a New Zealander, played 70 times at scrumhalf for England with all manner of successes.

International

Wales vs Barbarians at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

Africa Cup

Senegal vs Mauritius

Women's Internationals

USA vs Canada at Chula Vista Elite Athlete Training Center, San Diego
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Amber McLachlan (Australia), USA Appointment

26 November 2019
Netherlands vs Hong Kong at National Rugby Centre Stadium, Amsterdam
Referee: Beatrice Benvenuti (Italy)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Riette Meijer (Netherlands)

30 November 2019
Netherlands vs Hong Kong at National Rugby Centre Stadium, Amsterdam
Referee: Laura Pettingale (England)
Assistant referees: Beatrice Benvenuti (Italy), Mireya Dijkstra (Netherlands)

Wales vs Barbarians Women at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Maria Giovanna Pacifico (Italy), Francesce Martin (Wales)
Television match official: Stuart Kibble (Wales)

Oceania Rugby Women’s Championship 2019, Match 7

New Zealand A vs Papua New Guinea at Churchill Park, Lautoka
Referee: Tyler Miller (Australia)
Assistant referees: Avi'i Fa'alupega (Samoa), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Wayne Erickson

Australia A vs Samoa at Churchill Park, Lautoka
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Mere Uluinaceva (Fiji), Koini Vuli (Fiji)
Television match official: Robert Davies

Papua New Guinea vs Fiji XV at Churchill Park, Lautoka
Referee: Tyler Miller (Australia)
Assistant referees: Mere Uluinaceva (Fiji), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Robert Davies

Fijiana B vs Samoa at Churchill Park, Lautoka
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Avi'i Fa'alupega (Samoa), Koini Vuli (Fiji)
Assessor: Wayne Erickson

Under-20

Switzerland vs Czechia in Heidelberg
Referee: Killian O'Brien (Germany)

Under-19

Georgia vs South Africa at Shevardeny High-Performance Base, Tbilissi
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Irakli Chanukvadze (Georgia), Sulkhan Chikhladze (Georgia)
Television match official: Saba Abulashvili (Georgia)

PRO14, Round 7

Ulster vs Scarlets at Kingspan Stadium
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Robert O'Sullivan (Ireland), Ben Blain (Scotland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Timekeeper: Alan Ward (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Munster vs Edinburgh at Irish Independent Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Harry Booker (Ireland)

Benetton vs Cardiff Blues at Stadio Monigo, Treviso
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Connacht vs Southern Kings at The Sportsground, Galway
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Aled Evans (Wales)
Television match official: Wayne Davies (Wales)
Timekeeper: Louis Cunningham (Ireland)

Dragons vs Zebre at Rodney Parade
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Colin Stanley (Ireland)

Glasgow Warriors vs Leinster at Scotstoun Stadium
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Adam Jones (Wales)
Television match official: John Mason (Wales)

Ospreys vs Cheetahs at The Gnoll, Neath
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Mike English (Wales), Oisin Quinn (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Bath vs Saracens
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: James Milliner-Woodcock, Ryan Collier
Television match official: David Rose
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Brian Campsall

Exeter Chiefs vs Wasps
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Simon McConnell, John Meredith
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Christopher White

Northampton Saints vs Leicester Tigers
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Andrew Jackson, Wayne Falla
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Adam Leal, Philip Watters
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Gary Welsh

Harlequins vs Gloucester
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Dean Richards, Jonathan Healy
Television match official: Sean Davey & Karl Dickson
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: David Morgan & Robin Goodliffe

Bristol Bears vs London Irish
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Christophe Ridley, Paul Dix
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Jerry Wallis

Championship

Newcastle Falcons vs Hartpury University
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Gregg Dawson, Simon Park
Assessor: Andrew Vertigan

Yorkshire Carnegie vs London Scottish
Referee: Alex Thomas
Assistant referees: Jamie Leahy, Peter Allan
Assessor: Peter Farrell

Ealing Trailfinders vs Bedford Blues
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Ian Bibey, Robert Warburton
Assessor: Sam Collins & Peter Huckle

Jersey Reds vs Doncaster Knights
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Roy Maybank, Lionel Spooner
Assessor: Lloyd Jackson

Coventry vs Ampthill
Referee: Matthew Turvey
Assistant referees: Peter Brunt, Nick Marshall
Assessor: Stephen Leyshon

Cornish Pirates vs Nottingham
Referee: Joe James
Assistant referees: Simon Adams, Adam Wookey
Assessor: Craig Maxwell-Keys

Women's Premiership

Harlequins Women vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: LaToya Mason
Assistant referees: Tracy Pettingale, Phil Bowers
Assessor: Chris White

Wasps FC Ladies vs Saracens Women
Referee: Samuel Phillips
Assistant referees: Jack Le Feuvre, Christopher Bartlet
Assessor: Iain Mitchell

Worcester Warriors Women vs Bristol Bears Women
Referee: James Milliner-Woodcock
Assistant referees: Ryan Owens, tba
Assessor: Steve Harland

Gloucester-Hartpury Women vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Max Weston
Assistant referees: Will Gilder, Mark Doran
Assessor: Sara Cox

Richmond vs Loughborough Lightning
Referee: Hamish Grant
Assistant referees: Greg Douglas, James Davies
Assessor: Ian Roberts

France

Top 14

Racing vs Bordeaux-Bègles at Paris La Défense Arena
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Cédric Marchat, Mourad Gharbi Tarchouna
Television match official: Cyril Lafon

La Rochelle vs Castres at Stade Marcel Deflandre
Referee: Patrick Nuchy
Assistant referees: Alexandre Ruiz, Christophe Bats
Television match official: Bruno Bessot

Clermont vs Agen at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Pierre Brousset, Arnaud Blondel
Television match official: Denis Grenouillet

Pau vs Toulon at Stade du Hameau
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Maxime Chalon, Frédéric Chazal
Television match official: Laurent Sclafer

Montpellier vs Lyon at GL Stadium
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Tual Trainini, Thierry Devais
Television match official: Éric Gauzins

Brive vs Stade Français Paris at Stadium Municipal
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Luc Ramos, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Briquet Campin

Toulouse vs Bayonne at Stade Ernest Wallon
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Julien Castaignède, Jacques De Lemos
Television match official: Éric Gonthier

Hong Kong

Premiership

USRC Tigers vs Herbert Smith Freehills HKU Sandy Bay at SKP
Referee: Mark Jackson
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, James Byatt
Assessor: Stan Harman

Natixis HKFC vs Bloomberg HK Scottish at HKFC
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Tim Baker, Graeme Martin
Assessor: Peter Hudson

Societe Generale Valley vs Kerry Hotel Kowloon at HV-6
Referee:Tim Baker
Assistant referees: Morgan White, Edward Fitzgerald
Assessor: Andrew Tranent

Ireland

All Ireland League, Division 1

Clontarf vs Lansdowne at Castle Avenue
Referee: Nigel Correll

Naas vs St Mary's at Forenaughts
Referee: Richard Horgan

Cork Constitution vs Ballynahinch at Temple Hill
Referee: Jonny Erskine

Young Munster vs Dublin University at Tom Clifford Park
Referee: Peter Martin

Banbridge vs Old Belvedere at Rifle Park
Referee: Shane Kierans

Highfield vs Armagh at Woodleigh Park
Referee: Daniel Carson

Malone vs Navan at Gibson Park
Referee: Kieran Barry

University College Cork vs University College Dublin at Mardyke Grounds
Referee: Stuart Gaffkin

Italy

Top 12, Round 5

Calvisano vs Lazio
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Francesco Meschini (L’Aquila)

Colorno vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Matteo Locatelli (Bergamo)

Fiamme Oro vs Viadana 1970
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Franco Rosella (Roma)

Valorugby Emilia vs Sitav Lyons
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Mogliano vs Petrarca
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Simone Boaretto (Rovigo)

Rovigo vs San Donà)
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Clara Munarini (Parma), Francesco Russo (Milano)

Scotland

Super 6

Ayrshire Bulls vs Watsonians
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Craig Clark, Lee Fish
Assessor: Gordon McMurray
Timekeeper: Graeme Eastland

Heriot's vs Stirling County
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Neil Muir, Alistair Watt
Assessor: Tom McNicol
Timekeeper: Ben Evans

Boroughmuir Bears vs Southern Knights
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Jonny Perriam, Bob Nevins
Assessor: Andy Clift
Timekeeper: John Hawryluk-Beaton

Premiership

Aberdeen Grammar vs Glasgow Hawks
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: George Pounder, Colin George
Coach: Neil Paterson

Edinburgh Academical vs Jed Forest
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Greg Cameron, Brian Mcguff
Assessor: Dougie Kerr

GHA vs Hawick
Referee: Ruairidh Campbell
Assistant referees: Michael Todd, Willie Anderson
Assessor: Andy Ireland

Musselburgh vs Marr
Referee: Samuel O'Neil
Assistant referees: John Shaw, Digby Thomas
Coach: Alan Forrest

Selkirk vs Currie Chieftains
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Gordi Reid, Allan Parry
Assessor: Ken Harrower

Women's Premier League

Cartha Queens Park vs Ayr
Referee: Darroch Ramsay
Assistant referees: Calum Lazenby, Duncan Pine

Hillhead Jordanhill vs Corstorphine Cougars
Referee: Euan Clipston
Assistant referees: Gordi Reid, Dave Mckervail

Watsonians vs Stirling County
Referee: Sean Niven
Assistant referees: Grant Stephen, Allana Mclean

Spain

División de Honor

Hernani vs Salvador
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Alcobendas Rugby vs CR Santander
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Aparejadores Burgos vs FC Barcelona
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

UE Santboiana vs Ciencias Sevilla
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Indepen. Santander vs Cisneros
Referee: Pedro Montoya (Álava)

VRAC Valladolid vs Ordizia
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

División De Honor Femenina, Round 6

Xv Sanse Scrum vs Cisneros
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Majadahonda vs Universitario Sevilla
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Inef L’Hospitalet vs El Salvador
Referee: Garcia Diez (Barcelona)

Crat A Coruña vs Olimpico Pozuelo
Referee: David Castro Villar (Galicia)

División De Honor B, Round 10

Zarautz vs Uribealdea
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Univer. Bilbao vs Getxo
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Campus Ourense vs Bera Bera
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Belenos vs Vigo
Referee: Luis Santos (León)

Eibar vs Real Oviedo Rugby
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Gernika vs Gaztedi
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Fenix vs La Vila
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Valencia vs CAU Valencia
Referee: Mario González Ribes (Valencia

L’Hospitalet vs XV Murcia
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

BUC Barcelona vs Poble Nou
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

XV Barbarians vs Sant Cugat
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Tatami vs Les Abelles
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

Jaen vs CAR Sevilla
Referee: Luis Lasala (Granada)

Pozuelo vs Marbella
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Xv Hortaleza vs Liceo Francés
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Cáceres vs Ing. Industriales
Referee: Eduardo Cousillas (Granada)

Arquitectura vs UR Almeria
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Málaga vs CAU Madrid
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Wales

Premiership

Swansea vs Llandovery
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Steffan Edwards, Colin Kirkhouse


 

outsurance.co.za advert