Back to News

Referees to 20 January 2019

E-mail Print
Selected Article image

This is the last round of pool matches for European Professional Club Rugby's Champions Cup, the Challenge Cup and the Continental Shield.

By Paul Dobson, Moonsport

There is then an abeyance to March when the knock-out matches start - after the Six Nations has been completed

The first knock-out round is the quarterfinal That involves eight teams, the winner of each pool plus the three with the best match points amongst second-placed teams

Saracens are the only team so far to qualify for a quarterfinal spot. Others with a good chance are Leinster, Toulouse, Munster, Glasgow Warriors, Racing, Ulster, Edinburgh and Montpellier

International

Women

Ireland vs Wales at Energia Park
Referee: Andrew Coles (England)

Spain vs Scotland at Estadio Nacional Universidad Complutense, Madrid
Referee: Aurelie Groizeleau (Frnce)
Assistant referees: Iñaki Muñoz Martin, Pedro José Pérez Gómez

PRO 14, Round 14

Southern Kings vs Cheetahs at Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Paul Mente (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa) 

EPCR

Heineken Champions Cup, Round 6

Newcastle Falcons vs Toulon at Kingston Park
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Aled Evans (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: David Hudson (England)
Citing commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Edinburgh vs Montpellier at Murrayfield
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Peter Allan (England) 
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Les Peard (WAL)
Citing commissioner: Andy Blyth (England)

Saracens vs Glasgow Warriors at Allianz Park, Barnet
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France) 
Television match official: Éric Gauzins (France)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Cardiff Blues vs Lyon
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Andrew Jackson (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: John Roberts (Wales)
Assessor: John Roberts (WAL)
Citing commissioner: John Byett (England)

Racing 92 vs Scarlets
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Claude Roux (France)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Leicester Tigers vs Ulster at Welford Road
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Luc Ramos (France) 
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Robert Davies (WAL)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Castres Olympique vs Gloucester at Stade Pierre Fabre
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Assessor: Jean-Pierre Pellaprat (France)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Munster vs Exeter Chiefs at Thomond Park
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Éric Briquet Campin (France)
Assessor: John Cole (Ireland)
Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Toulouse vs Bath
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Didier Miklou (France)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Wasps vs Leinster at Ricoh Arena, Coventry
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Keith Allen (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Challenge Cup, Round 6

Grenoble vs Benetton Stade des Alpes
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Wayne Falla (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Giovanni Corda (Italy)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

Agen vs Harlequins at Stade Armandie
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Simon Mills (Wales)
Timekeeper: Jole Martin (France)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Northampton Saints vs Timisoara Saracens at Franklin's Gardens
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Richard Kent (Ireland)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Timekeeper: Gareth Simmonds (WAL)
Assessor: Paul Stanley (England)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Dragons vs Clermont Auvergne at Rodney Parade
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: George Selwood (England), Rob Warburton (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Timekeeper: Mike Cox (Wales)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Pau vs Ospreys at Stade Du Hameau
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Shane Kierans (Ireland), Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Timekeeper: Christian Zidel (France)
Assessor: Nigel Yates (England)
Citing commissioner: Danae Zamboulis (England)

Worcester Warriors vs Stade Français at Sixways Stadium
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Jonathan Peak (Ireland), Mark Patton (Ireland)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Martin Fox (England)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Zebre vs La Rochelle at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Steve Lee (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Giovanni Corda (Italy)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Bordeaux-Bègles vs Connacht at Stade Chaban-Delmas
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Adam Leal (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Jean-Marie Piraveau (France)
Assessor: Andy Clift (Scotland)
Citing commissioner: Buster White (England)

Sale Sharks vs Perpignan at AJ Bell Stadium
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gareth Newman (Wales)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Bristol Bears vs Enisei-STM at Ashton Gate
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Arnaud Blondel (France)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Tim O’Brien (Ireland)
Citing commissioner: Gabriele Pezzano (Italy) 

Continental Shield, Round 6

Fiamme Oro vs Calvisano at Fiamme Oro Stadium, Rome
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Gianluca Gnecchi (Italy)

Belgium Rugby Barbarians XV vs Rovigo at Stade du Pachy, Waterloo
Referee: Keith Allen (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Under-18

Ospreys vs Gloucester
Referee: Gareth John (Wales)
Assistant referees: Lloyd Hughes (Wales), Jonathan Walters (Wales)

Domestic

England

Championship

Nottingham vs London Irish
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Michael Patz, Nigel Carrick
Assessor: Stephen Leyshon

Jersey Reds vs Bedford Blues
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Darryl Chapman, Ian Bibey
Assessor: JP Doyle

Hartpury College vs Doncaster Knights
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Simon Adams
Assessor: Lloyd Jackson

Ealing Trailfinders vs London Scottish
Referee: John Meredith
Assistant referees: Peter Brunt, Nick Marshall
Assessor: David Morgan / Robin Goodliffe

Richmond vs Yorkshire Carnegie
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Shane Lewis, Jonathan Healy
Assessor: Sam Collins

Coventry vs Cornish Pirates
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Simon Park, Gregg Dawson
Assessor: Chris White

Women's Premiership

Loughborough Lightning vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Laura Pettingale
Assistant referees: Daniel Rowlands, Wayne Spencer
Assessor: Ian Roberts

Wasps Ladies vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Iain Kiy
Assistant referees: tba, Niamh Hennessy
Assessor: Keith Page

Bristol Bears Women vs Worcester Valkyries
Referee: James Milliner-Woodcock
Assistant referees: David Philpot, Mark Summerhayes

Harlequins Ladies vs Richmond
Referee: Henry Lowis
Assistant referees: Andrew Jackson, Melanie Liley

Gloucester-Hartpury Women's vs Saracens Women
Referee: Nikki O'Donnell
Assistant referees: Stephen Hambley, Mark Doran
Assessor: Gareth Thomas / Ashley Reay

France

Pro D2

Nevers vs Bayonne at Stade du Pré Fleuri
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Laurent Millotte, Walter Prache

Provence vs Bourg-en-Bresse at Stade Maurice David
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Mathieu Noirot, Francis Giacomini

Montauban vs Aurillac at Stade Sapiac
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Thierry Devais

Biarritz vs Massy at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Régis Guatelli, Christian Coussan

Carcassonne vs Vannes at Stade Albert-Domec
Referee: Nicholas Datas
Assistant referees: Flavien Hourquet, Fabrice Hand

Colomiers vs Mont-de-Marsan at Stade Michel Bendichou
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: David Beun, Gislain Elias

Oyonnax vs Béziers at Stade Charles Mathon
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Vivien Praderie, Philippe Milani

Angoulême vs Brive at Stade Chanzy
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Cédric Clave, Fabien Soucaret

Hong Kong


Societe Generale Valley vs Bloomberg HK Scottish at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Patrick Kwok, Dewi Rowlands
Assessor: Greg Hinton

Borrelli Walsh Tigers vs Kerry Hotel Kowloon at HKFC
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, Malcolm Pratt
Assessor: Gary Welsh (England)

Natixis HKFC vs Herbert Smith Freehills HKU Sandy Bay at HKFC
Referee: Craig Chan
Assistant referees: Mark Jackson, Edward Fitzgerald
Assessor: Gary Welsh (England)

Ireland

All Ireland League, Division 1

Clontarf vs Young Munster at Castle Avenue
Referee: Kieran Barry
Assessor: Marshall Kilgore

University College Dublin vs Shannon at UCD Bowl
Referee: Chris Busby
Assessor: Donal Courtney

Garryowen vs University College Cork at Dooradoyle
Referee: Robert O'Sullivan

Lansdowne vs Dublin University at Lansdowne Road
Referee: Richard Horgan

Cork Constitution vs Terenure College at Temple Hill
Referee: Nigel Correll

St Mary's vs Old Wesley at Templeville Road
Referee: Peter Martin
Assessor: Peter Fitzgibbon

Armagh vs Banbridge at Palace Grounds
Referee: Chris Harrington

Malone vs Ballynahinch at Gibson Park
Referee: Oisin Quinn

Old Belvedere vs Naas at Anglesea Rd
Referee: Helen O'Reilly

Italy

Coppa Italia, Round 6

Verona vs San Donà
Referee: Riccardo Angelucci

Padova vs Mogliano
Referee: Manuel Bottino

Lazio vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Federico Vedovelli

Viadana vs Emilia
Referee: Vincenzo Schipani

Spain

Copa SM El Rey, Semifinal

Hernani vs FC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: Miguel Ferdinández Rodriguez, Cutillas López

Alcobendas vs El Salvador
Referee: Pedro Montoya (Vitoria)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin

División De Honor B, Round 15

Getxo vs Bera Bera
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Campus Ourense vs VRAC Valladolid B
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Vigo vs Durango
Referee: Luis Santos (León)

Uribealdea vs Zarautz
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

El Salvador B vs Santander
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Eibar vs Crat A Coruña
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Les Abelles vs L’Hospitalet
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

CAU Valencia vs UER Montcada
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Poble Nou vs UE Santboiana B
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

Barbarians Calviá vs Valencia
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Fenix vs BUC
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

Sant Cugat vs Tatami
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Arquitectura vs Olímpico Pozuelo
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Marbella vs Jaen
Referee: González Ribes (Valencia)

Cisneros B vs Ad Ing Industriales
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Liceo Francés vs Cáceres
Referee: Roger Parera (Barcelona)

UR Almeria vs Alcobendas B
Referee: Eduardo Cousillas (Barcelona)

Pozuelo vs Ciencias
Referee: Enzo Cosse (Barcelona)

Wales

Premiership

RGC 1404 vs Pontypridd
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Andy Davies, Eliott Mayer
Television match official: Jon Mason

Cross Keys vs Bargoed
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Gavin Roberts, Neil Howells

Bridgend vs Ebbw Vale
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Chris Williams, Richard Hughes

Cardiff vs Carmarthen
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: John Darcy, Lee Parry

Neath vs Swansea
Referee: Aled Liddington
Assistant referees: Chris Oliver, Neil Jones

Bedwas vs Newport
Referee: Richard Deacy
Assistant referees: Justin Evans, Mark Johns

Llanelli vs Llandovery
Referee: Jon Evans
Assistant referees: Jason Griffiths, Matthew Evans

Aberavon vs Merthyr
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Aaron Parry, Colin Kirkhouse
Television match official: Tim Hayes
 

outsurance.co.za advert