Back to News

Referees to 24 November 2019

E-mail Print
Selected Article image

It is the second round of European Professional Club Rugby's top competitions amongst many other important matches, only one of which is south of the equator.

That one southern match is between the Barbarians and Brazil in Sao Paulo.

There are gaps, despite much trying, which we hope to fill as the week wears on.

International

Friendly

Spain vs Hong Kong
Referee: Ian Tempest (England)

Brazil vs Barbarians at Estádio do Morumbi, São Paulo
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Francisco González (Uruguay), Ricardo Caua (Brazil)

Rugby Europe

Malta vs Cyprus at Hibernians Stadium, Poala
Referee: Ethan Glass (Switzerland)

Germany vs Netherlands at Heidelberg Fritz-Grunebaum-Sportpark
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Aldai Ibisate (Spain), David Castro (Spain)

Switzerland vs Poland in Yverdon
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Richard Horgan (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)

Under-20

Switzerland vs Poland at Yverdon
Referee: Eoghan Cross (Ireland)
Assistant referees: Richard Horgan (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)

Women's Internationals

USA vs Canada at the Chula Vista Elite Athlete Training Center, Chula Vista, California
Referee: Amber McLachlan (Australia)
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), USA Appointment

USA vs Canada at the Chula Vista Elite Athlete Training Center, Chula Vista, California
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Amber McLachlan (Australia), USA Appointment

England vs Italy at Godlington Road, Bedford
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Aurelie Groizeleau (France), Nikki O'Donnell (England)

Scotland vs Japan at Scotstoun, Glasgow, Scotland
Referee: Clara Munarini (Italy)

Rugby Europe

Women's Trophy

Switzerland vs Finland in Yverdon
Referee: Maria Latos (Germany)

Oceania Women’s Championship

This is being played in Fiji.

Australia A vs Tonga - cancelled because of suspected measles

Samoa vs Papua New Guinea at Churchill Park, Lautoka
Referee: Mere Uluinaceva (Fiji)
Assistant referees: Maggie Cogger-Orr (New Zealand), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Wayne Erickson

New Zealand A vs Fiji at Churchill Park, Lautoka
Referee: Brittany Andrew (New Zealand)
Assistant referees: Maggie Cogger-Orr (New Zealand), Koini Vuli (Fiji)
Assessor: Nicky Ewins

Tonga vs Papua New Guinea at Churchill Park, Lautoka - cancelled because of suspected measles
Referee: Madeline Putz (Australia)
Assistant referees: Maggie Cogger-Orr (New Zealand), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Robert Davies

Australia A vs New Zealand A at Churchill Park, Lautoka
Referee: Avi'i Fa'alupega (Samoa)
Assistant referees: Mere Uluinaceva (Fiji), Koini Vuli (Fiji)
Assessor: Nicky Ewins

Samoa vs Fiji at Churchill Park, Lautoka
Referee: Brittany Andrew (New Zealand)
Assistant referees: Maggie Cogger-Orr (New Zealand), Koini Vuli (Fiji)
Assessor: Wayne Erickson

New Zealand A vs Papua New Guinea at Churchill Park, Lautoka
Referee: Mere Uluinaceva (Fiji)
Assistant referees: Avi'i Fa'alupega (Samoa), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Wayne Erickson

Australia A vs Samoa at Churchill Park, Lautoka
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Koini Vuli (Fiji), Lavenia Racaca (Fiji)
Assessor: Robert Davies

Tonga vs Fiji at Churchill Park, Lautoka - cancelled because of suspected measles
Referee: Tyler Miller (Australia)
Assistant referees: Avi'i Fa'alupega (Samoa), Koini Vuli (Fiji)
Assessor: Nicky Ewins

Heineken Champions Cup, Round 2

Ulster vs Clermont Auvergne at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Timekeeper: John Cole (Ireland)

Benetton Treviso vs Northampton Saints at Stadio Communale di Monigo, Treviso
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Dave Sutherland (Scotland), Finlay Brown (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Saracens vs Ospreys at Allianz Park, Barnet
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Vincent Blasco Baqué (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Frank Venner (England)

Toulouse vs Connacht at Stade Ernest-Wallon, Toulouse
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Paul Dix (England)
Television match official: Geoff Warren (England)

Lyon vs Leinster at Matmut Stade de Gerland, Lyon
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Tim Wigglesworth (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

Exeter Chiefs vs Glasgow Warriors at Sandy Park, Exeter
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Timekeeper: Andrew Pearce (England)

Munster vs Racing 92 at Thomond Park, Limerick
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Greg MacDonald (England), Wayne Falla (England)
Television match official: David Grashoff (England)

Harlequins vs Bath at Twickenham Stoop
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Sale Sharks vs La Rochelle at AJ Bell Stadium, Salford
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Paul Hancock (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Montpellier vs Gloucester at GGL Stadium, Montpellier
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Challenge Cup, Round 2

Enisei-STM vs Dragons at Kuban Stadium, Krasnodar
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Pau vs Calvisano at Stade du Hameau, Pau
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Ali Watt (Scotland)

Brive vs Bristol Bears at Stade Amédée-Domenech, Brive
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Dewi Phillips (Wales)

Edinburgh vs Bordeaux-Bègles at Murrayfield
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Peter Allan (England)

Toulon vs Scarlets at Stade Félix Mayol, Toulon
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Phil Watters (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)

Castres vs Worcester Warriors at Stade Pierre-Fabre, Castres
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

London Irish vs Bayonne at Madejski Stadium, Reading
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Timekeeper: Malcolm Sinclair (England)

Wasps vs Agen at Ricoh Arena, Coventry
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Shota Tevzadze (Georgia), Saba Abulashvili (Georgia)
Timekeeper: Paul Stanley (England)

Zebre vs Stade Français at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Andrew Jackson, Neil Chivers

Cardiff Blues vs Leicester Tigers at Cardiff Arms Park
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Laurent Cardona (France)
Television match official: Will Evans (Wales)Domestic

France

Pro D2, Round 11

Soyaux-Angoulême vs Oyonnax at Stade Chanzy
Referee: David Beun
Assistant referees: Laurent Millotte, Laurent Perrin

Mont-de-Marsan vs Béziers at Stade Guy Boniface
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Sébastien Boyer, Christophe Gaillardon

Colomiers vs Aurillac at Stade Michel Bendichou
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Thomas Chereque, Denis Dayre

Biarritz Olympique vs Provence at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Mathieu Noirot, Christian Coussan

Rouen Normandie vs Nevers at Stade Mermoz
Referee: Adrien Marbot
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Vincent Kappes

Valence Romans vs Vannes at Stade Georges-Pompidou
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Francois Soucaret

Montauban vs Carcassonne at Stade Sapiac
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Jérémy Rozier, Norbert Roche

Perpignan vs Grenoble at Stade Aimé Giral
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Cédric Clave, Christophe Bultet

Scotland

Premiership

Currie Chieftains vs GHA
Referee: Samuel O'Neil
Assistant referees: Stephen Greenhill, Colin George
Assessor: Andy Ireland

Edinburgh Academicals vs Aberdeen Grammar
Referee: Neil Muir
Assistant referees: Gordon Galashan, Digby Thomas
Assessor: Ken Harrower

Glasgow Hawks vs Selkirk
Referee: Lee Fish
Assistant referees: Darroch Ramsay, Willie Anderson
Assessor: Andy Clift

Hawick vs Musselburgh
Referee: George Pounder
Assistant referees: John Smith, Jonathon Mackinnon

Marr vs Jed Forest
Referee: Jonny Perriam
Assistant referees: Calum Worsley, Dean Lythgoe
Assessor: Tom McNicol

Spain

División De Honor Femenina, Round 5

Universitario Sevilla vs Cisneros
Referee: Eduardo Cousillas (Granada)

Salvador vs Majadahonda
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Olimpico Pozuelo vs Inef L’Hospitalet
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Xv Sanse Scrum vs Crat A Coruña
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

División De Honor Bound 9

Getxo vs Uribealdea
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Universidade Bilbao
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Vigo vs Campus Ourense
Referee: David Castro Villar (Galicia)

Real Oviedo vs Belenos
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Gaztedi vs Eibar
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Zarautz vs Gernika
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

CAU Valencia vs La Vila
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Murcia vs Valencia
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Poble Nou vs L’Hospitalet
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Sant Cugat vs BUC Barcelona
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

Les Abelles vs Barbarians
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Fenix vs Tatami
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

Marbella vs CAR Sevilla
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

Liceo Francés vs Pozuelo
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Ing. Industriales vs Xv Hortaleza
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

UR Almeria vs CAR Cáceres
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

CAU Madrid vs Arquitectura
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Jaen vs Málaga
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Wales

Premiership

Pontypridd vs Merthyr
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Simon Rees, Simon Harris
Television match official: Jon Mason

Swansea vs Llandovery
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: Richard Deacy, Colin Kirkhouse

Llanelli vs Newport
Referee: Mike English
Assistant referees: Jason Morris, Greg Morgan

Cardiff vs Aberavon
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Stephen Allsop, Kelvin Shorte

Carmarthen vs Bridgend
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Wayne Davies, Chris Williams

RGC1404 vs Ebbw Vale
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Ben Breakspear, Ceirion Parry

Women's Friendly

Wales vs Crawshays at Ebbw Vale RFC
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Rhodri Morgan, Kristoff Young
 

outsurance.co.za advert