Back to News

Referees to 3 November 2019

E-mail Print
Selected Article image

The final of the 2019 Rugby World Cup to be played in Yokohama, Japan, will absorb the interest of the rugby world this weekend, and all referees and other sensible people would want to wish Jérôme Garcès the best of matches.

International

World Cup Final

England vs South Africa at the International Stadium, Yokohama, Japan
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Ben O'Keeffe (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Third-Place Play-off

New Zealand vs Wales at Tokyo Stadium, Tokyo, Japan
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Pascal Gaüzère (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Rugby Europe

Trophy

Poland vs Germany
Referee: Shota Tezvadze (Georgia)
Assistant referees: Shota Tsagareishvili (Georgia), Saba Abulashvili (Georgia)

Conference 1 North

Sweden vs Luxembourg
Referee: Artur Kaptiukh (Russia)

Conference 2 North

Austria vs Norway
Referee: Ariel Cabral (Israel)

Women’s Trophy

Sweden vs Finland in Malmö, Sweden
Referee: Adèle Robert (Belgium)

 

Women's International

Spain vs Wales at Estadio Nacional Universidade Complutense, Madrid
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), local

PRO14

Glasgow Warriors vs Southern Kings at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Keith Allen (Scotland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Leinster vs Dragons at RDS, Dublin
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Mark Gargan (Ireland)

Ulster vs Zebre at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: Neil Patterson (Scotland)
Timekeeper: Scottie Rankin (Ireland)

Scarlets vs Cheetahs at Parc y Scarlets, Llanelli
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: David Sutherland (Scotland, Simon Rees (Wales)
Television match official: Neil Patterson (Scotland)
Timekeeper: Keith Davies Wales
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Ospreys vs Connacht at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Colin Campbell (Wales)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Cardiff Blues vs Munster at Cardiff Arms Park
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Richard Brace (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Timekeeper: Reg Hughes (Wales)

Benetton Treviso vs Edinburgh at Stadio Monigo, Treviso
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Ian Davies (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)

 

Domestic

England

Premiership

Bristol Bears vs Sale Sharks
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Andrew Jackson, Simon Harding
Television match official: David Rose
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Andrew Vertigan

Northampton Saints vs Harlequins
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Jack Makepeace, Paul Dix
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Nick Edwards
Assessor: Martin Fox

Leicester Tigers vs Gloucester
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Chris White

Saracens vs London Irish
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Philip Watters
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Gary Welsh & Robin Goodliffe

Wasps vs Bath
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: JP Doyle, Paul Dix
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Worcester Warriors vs Exeter Chiefs
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Jack Makepeace, Simon McConnell
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Nigel Yates & Peter Huckle

Championship

Nottingham vs Cornish Pirates
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Peter Brunt, Simon Park
Assessor: Peter Farrell

London Scottish Yorkshire Carnegie
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Robert Warburton, Roy Maybank
Assessor: Stephen Leyshon

Newcastle Falcons vs Jersey Reds
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: George Selwood, Jamie Leahy
Assessor: Brian Campsall

Ampthill vs Hartpury University
Referee: Matthew Turvey
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Nigel Carrick
Assessor: Lloyd Jackson

Doncaster Knights vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: William Burton, John Meredith
Assessor: Sam Collins

Ealing Trailfinders vs Coventry
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Lionel Spooner, Darryl Chapman
Assessor: David Morgan

France

Pro D2, Round 9

Nevers vs Perpignan at Stade Du Pré Fleuri
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jean Lespes, Denis Daste

Carcassonne vs Biarritz at Stade Albert-Domec
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: David Beun, Didier Dayre

Aurillac vs Provence at Stade Jean-Alric
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Flavien Hourquet, Bruno Escoubet

Vannes vs Grenoble at Stade De La Rabine
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Rémy Charleroy, Bruno Esclavard

Béziers vs Colomiers at Stade Raoul Barrière
Referee: Jérémy Rozier
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Christophe Gaillardon

Mont-de-Marsan vs Rouen Normandie at Stade Guy Boniface
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: tba, Norbert Roche

Oyonnax Vs Montauban at Stade Charles Mathon
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Benoît Rousselet, Jérôme Favre

Valence vs Angoulême at Stade Georges-Pompidou
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Fabrice Hand

Ireland

All Ireland League, Division 1

Garryowen vs Ballynahinch at Dooradoyle
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

St. Mary's College vs Highfield at Templeville Road
Referee: Shane Kierans

Old Belvedere vs Old Wesley at Ollie Campbell Park
Referee: Mark Patton

Navan vs Armagh at Balreask Old
Referee: Jonathan Peak

Naas vs Malone at Forenaughts
Referee: Richard Horgan

Banbridge vs Shannon at Rifle Park
Referee: Nigel Correll

University College Dublin vs Young Munster at UCD Bowl
Referee: Kieran Barry

University College Cork vs Clontarf at UCC Mardyke Grounds
Referee: Peter Martin

Terenure College vs Cork Constitution at Lakelands
Referee: Jonny Erskine

Lansdowne vs Dublin University at Lansdowne Road
Referee: Robert O'Sullivan

Italy

Top 12

Calvisano vs San Donà
Referee: Riccardo Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Matteo Franco (Pordenone), Simone Boaretto (Rovigo)

Colorno vs Rovigo
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Elia Rizzo (Ferrara), Matteo Locatelli (Bergamo)

Fiamme Oro vs Lazio
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Edoardo Meo (Roma)

Valorugby Emilia vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Clara Munarini (Parma), Riccardo Bonato (Padova)

Mogliano vs Viadana
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Stefano Roscini (Milano)

Petrarca vs Lyons
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Franco Rosella (Roma), Gianmarco Toneatto (Udine)

New Zealand

New Zealand Heartland XV vs New Zealand Marist at Boyd Park in Te Aroha
Referee: Rebecca Mahony
Assistant referees: Sam Oates, James Higgins

Scotland

Premiership

Currie Chieftains vs Aberdeen Grammar
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Fergus Hollis, Digby Thomas
Assessor: Andy Ireland

Spain

División de Honor, Round 7

Alcobendas vs Hernani
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Aparejadores Burgos vs Salvador
Referee: Pedro Montoya (Álava)

UE Santboiana vs Santander
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Indepen. Santander vs FC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Ordizia vs Ciencias Sevilla
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

VRAC Valladolid vs Cisneros
Referee: David Castro (Asturias)

División De Honor B, Round 7

Bera Bera vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Vigo vs Uribealdea
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Real Oviedo vs Universidade Bilbao
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Gaztedi vs Campus Ourense
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

Gernika vs Belenos
Referee: David Castro Villar (Galicia)

Zarautz vs Eibar
Referee: Inigo Atorrasagasti (Pais Vasco)

XV Murcia vs CAU Valencia
Referee: Luis Lasala (Granada)

Poble Nou vs La Vila
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Les Abelles vs L’Hospitalet
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Tatami vs BUC Barcelona
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Fenix vs XV Barbarians
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Liceo Francés vs Marbella
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

AD Ing. Industriales vs Sevilla
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

UR Almeria vs Pozuelo
Referee: Mario González Ribes (Valencia)

CAU Madrid vs XV Hortaleza
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Málaga vs Cáceres
Referee: Eduardo Cousillas (Granada)

Jaen vs Arquitectura
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Wales

Premiership

Cardiff vs Ebbw Vale
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Tom Spurrier, Stuart Kibble

Swansea vs Merthyr
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Carwyn Williams, Simon Harris

Pontypridd vs Aberavon
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Jason Morris, Dai Cambourne

Llandovery vs Newport
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Jonathan Evans, Jon Hardy

Carmarthen vs RGC1404
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Simon Mills, Neil Jones
 

outsurance.co.za advert