Back to News

Referees to 4 February 2019

E-mail Print
Selected Article image

The Six Nations bursts into life this weekend with Wayne Barnes to whistle the men's start and Aimee Barrett-Theron the women's start.

By Paul Dobson, Moonsport

On Monday, 4 February 2019, the popular Varsity Cup starts in South Africa.

International

Six Nations

Men

France vs Wales at Stade de France
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Scotland vs Italy at Murrayfield
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Ireland vs England at Aviva Stadium
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Women

Ireland vs England at Energia Park, Donnybrook, Dublin
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), Helen O'Reilly (Ireland)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Assessor: Alhambra Nievas (Spain)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Scotland vs Italy at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Nikki O'Donnell (England)
Assistant referees: Katherine Ritchie (England), tba (Scotland)
Television match official: Claire Hodnett (England)

France vs Wales at Stadium GGL, Montpelier
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Sara Cox (England), tba (France)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Under-20

Ireland vs England at Irish Independent Park
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué, Nicolas Datas (France)
Television match official: Denis Grenouillet (France)
Timekeeper: Harry Booker (Ireland)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Scotland vs Italy at Netherdale Stadium, Galashiels
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Gareth John (Wales), Wayne Davies (Wales)

France vs Wales at Stade de la Rabine, Vannes
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), Ross Mabon (Scotland)

Americas Rugby Championship

Argentina XV vs Brazil at Neuquen RC, Neuquen, Argentina
Referee: Joaquín Montes (Uruguay)

Chile vs USA at La Pintana Stadium, Santiago, Chile
Referee: Damian Schneider (Argentina)

Uruguay vs Canada at Estadio Charrua, Montevideo, Uruguay
Referee: Federico Anselmi (Argentina)

Sevens

The two tournaments, men's and women's, are taking place in Sydney.

Men

Referees: James Doleman (New Zealand), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Matt Rodden (Hong Kong), Jérémy Rozier (France), Jordan Way (Australia)

Women

Referees: Hollie Davidson (Scotland), Lauren Jenner (New Zealand), Sakurako Kawasaki (Japan), Tyler Miller (Australia), Joy Neville (Ireland), Amy Perrett (Australia), Madeline Putz (Australia), Tevita Rokovereni (Fiji)

PRO14 , Round 12

Cheetahs vs Southern Kings at Bloemfontein Stadium
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), AJ Jacobs (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Domestic

Australia

Friendly

Melbourne Rebels vs Queensland Reds at Mars Stadium
Referee: Nic Berry
Assistant referees: Oliver Kellett, Rachel Horton

England

Premiership

Bath vs Gloucester
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Neil Chivers, Dean Richards
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Brian Campsall

Sale Sharks vs Newcastle Falcons
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Ian Stuart Tempest, Ian John Bibey
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Christopher White

Worcester Warriors vs Wasps
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Greg Macdonald, Paul Dix
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Anthony Spreadbury

Championship

Jersey Reds vs Cornish Pirates
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Rob Warburton, Phil Watters
Assessor: Sam Collins

Ealing Trailfinders vs Nottingham
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Nigel Carrick, Benjamin Wilde
Assessor: Darryl Chapman

London Irish vs Coventry
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Nick Marshall, Peter Brunt
Assessor: Lloyd Jackson

Yorkshire Carnegie vs Bedford Blues
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Wayne Falla, Jamie Leahy
Assessor: Peter Farrell & Jack Makepeace

Italy

Top 12, Round 13

Verona vs San Donà
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Federico Vedovelli, Stefano Roscini

Viadana vs Lazio
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Riccardo Angelucci, Clara Munarini

Rovigo vs Petrarca
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Stefano Bolzonella, Filippo Bertelli

Padova vs Mogliano
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Luca Trentin, Matteo Franco

Fiamme Oro vs Emilia
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Federico Meconi, Massimo Salierno

Toscana Aeroporti I Medicei vs Calvisano
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Federico Boraso, Giorgio Sgardiolo 

New Zealand

Friendlies

Highlanders vs Waratahs at Molyneux Park, Alexandra
Referee: Mike Fraser & Ben O'Keeffe
Assistant referees: Ben O'Keeffe & Mike Fraser, Jono Bredin

Hurricanes vs Crusaders at Levin Domain, Levin
Referee: Nick Briant
Assistant referees: Nick Hogan, Dan Waenga

Blues vs Chiefs at Kaikohe
Referee: Glen Jackson

Portugal

CN Honra, Round 10

GD Direito vs AEIS Tecnico at Monsanto
Referee: José Guilherme Temudo

Cascais vs CDUP at Campo Guia
Referee: Paulo Duarte

Belenenses vs AA Coimbra at Belém Rugby Park
Referee: Pedro Mendes Silva

AEIS Agronomia v CDUL at Tapada A
Referee: Manuel Chicharro

South Africa

Friendlies - Super Hero Sunday

Lions vs Sharks at Cape Town Stadium
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Divan Uys
Television match official: Christie du Preez

Stormers vs Bulls at Cape Town Stadium
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Divan Uys
Television match official: Christie du Preez

Varsity Cup

UJ vs Pukke at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Local
Television match official: Lesego Legoete

Maties vs Wits at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local
Television match official: Shaun Veldsman

UCT-Ikeys vs UWC at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local

Tukkies vs CUT at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor, Round 16

VRAC Valladolid vs Hernani
Referee: Marc Riera (Barca)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, Mullor

UE Santboiana vs La Vila
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Assistant referees: Pardo, tba

Gernika vs Cisneros
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Francés, Manuel Aguiar

Alcobendas vs FC Barcelona
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)
Assistant referees: Sánchez, Miguel Miró

Indepen Santander vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Perez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

Ordizia vs Aparejad Burgos
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Belarmino Álvarez, Andrés Noriega

División De Honor Femenina, Round 12

Majadahonda vs L’Hospitalet
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Sanse Scrum vs Cisneros
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Crat Univer Coruña vs Hortaleza
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Universitario Sevilla vs Olímpico Pozuelo
Referee: Luis Lasala (Granada)

División De Honor B, Round 17

Getxo vs VRAC Valladolid B
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Durango
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Zarautz
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

Vigo vs Santander
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Uribealdea vs Crat A Coruña
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Salvador B vs Eibar
Referee: Jokin Osete (Navarra)

CP Les Abelles vs UER Montcada
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

L’Hospitalet vs UE Santboiana B
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

CAU Valencia vs Valencia
Referee: González Ribes (Valencia)

Poble Nou vs BUC
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

Barbarians Calviá vs Tatami
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Fenix vs Sant Cugat
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

USA

Major League Rugby, Round 2

Elite vs Warriors in Austin
Referee: Pali Deluca (Argentina)
Assistant referees: Derek Summers, Lex Weiner

Gold vs Raptors in New Orleans
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Derek Summers, Allen Alongi

Legion vs Seawolves in San Diego
Referee: Scott Green
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Austin Reed

Wales

Premiership

Swansea vs Cross Keys
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Jason Morris, Lloyd Hughes

Pontypridd vs Bridgend
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Richard Deacy, Steve Buncombe

Carmarthen vs Bedwas
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Simon Mills, Neil Jones

Ebbw Vale vs Neath
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Elgan Williams, Carl Hyde

Bargoed vs Cardiff
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: Tom Spurrier, Steve Nash

Newport vs Llanelli
Referee: Mike English
Assistant referees: Jason Bessant, John Darcy

Merthyr vs RGC 1404
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Dewi Phillips, Chris Williams

Llandovery vs Aberavon
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Aled Liddington, Colin Kirkhouse 

outsurance.co.za advert