Back to News

Referees to 9 March 2020

E-mail Print
Selected Article image

The Six Nations with its strong traditions is back in action this week with a round to go and France in line for a Grand Slam/Chelem.

By Paul Dobson, Moonsport

The so-called Six Nations B - Rugby Europe's International Championship -  is also in action with Georgia as near a certainty as you can get in sport of retaining their title - yet again.

In South Africa's Varsity Cup, there are two ancient rivalries - Maties vs Ikeys and Wits vs Tukkies.

International

Six Nations, Round 4

Ireland vs Italy at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Karl Dickson (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

England vs Wales at Twickenham, London
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Romain Poite (France), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Stephen Leyshon (England)

Scotland vs France at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Women

England vs Wales at The Stoop, Twickenham, England
Referee: Amber McLachlan (Australia)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Beatrice Benvenuti (Italy)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Gareth Thomas (Wales)

Scotland vs France at Scotstoun Stadium, Glasgow, Scotland
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Clare Daniels (England)
Television match official: Alan Falzone (Italy)

Ireland vs Italy at Energia Park, Donnybrook, Dublin, Ireland
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Hollie Davidson (Scotland), Francesca Martin (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Citing commissioner: John Byett (England)

Under-20

Ireland vs Italy at Irish Independent Park, Cork
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Saba Abulashvili (Georgia), Irakli Tchanukvadze (Georgia)
Television match official: David Grashoff (England)
Assessor: Joël Jutge (France)
Citing commissioner: Denis Jones (Wales)

England vs Wales at Kingsholme, Gloucester
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Luc Ramos (France)
Television match official: Denis Grenouillet (France)
Timekeeper: Matthew Peters (England)

Scotland vs France at Netherdale Stadium, Galashiels
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Aled Evans (Wales), Gareth John (Wales)
Assessor: Joël Jutge (France)

Rugby Europe

International Championship, Round 4

Russia vs Romania in Krasnodar
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Mike English, Tom Spurrier
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Belgium vs Spain in Fallon Stadium, Brussels
Referee: Seán Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Chris Busby (Ireland), John Carvill (Ireland)
Citing commissioner: Philippe Marguin (France)

Portugal vs Georgia in Stade Jean-Bouin, Paris
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Ross Mabon (Scotland), Neil Muir (Scotland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

International Trophy

Netherlands vs Lithuania in Amsterdam
Referee: João Costa
Assistant referees: Paulo Duarte, Pedro Mendes Silva (Portugal)
Citing commissioner: Pavel Mysak (Czech Republic)

Women

International Championship

Netherlands vs Russia in Amsterdam
Referee: Aurelie Groizeleau (France)
Citing commissioner: Klaus Blank (Germany)

Sevens Series

This round will be in Vancouver, Canada

Referees: Craig Evans (Wales), Francisco Gonzalez (Uruguay), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Damon Murphy (Australia), Matt Rodden (Hong Kong), Jérémy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina)

Super Rugby, Round 6

Sunwolves vs Brumbies at WIN Stadium, Wollongong
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Amy Perrett (Australia), Aaron Pook (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Crusaders vs Reds at Orangetheory Stadium, Christchurch
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Waratahs vs Chiefs at WIN Stadium, Wollongong
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Jordan Way (Australia), James Quinn (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Hurricanes vs Blues at Sky Stadium, Wellington
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Rebels vs Lions at AAMI Park, Melbourne
Referee: James Doleman (New Zealand)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), James Quinn (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Sharks vs Jaguares at Kings Park, Durban
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)

Bulls vs Highlanders at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Egon Seconds (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

PRO14, Round 11

A rescheduled match.

Dragons vs Benetton at Rodney Parade, Newport
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Rhys Jones (Wales)
Television match official: Leo Colgan
Timekeeper: Dave Bowen (Wales)

Domestic

Australia

Women

Queensland Reds vs Waratahs at Ballymore
Referee: Reuben Keane
Assistant referees: Charles Marshall, Lara West

Western Australia vs Melbourne Rebels at Kingsway
Referee: Madeline Putz
Assistant referees: Tyler Miller, Sam Jones

England

Premiership

Worcester Warriors vs Northampton Saints
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Paul Dix, Jamie Leahy
Television match official: David Rose
Timekeeper: Nick Edwards
Assessor: Brian Campsall / Peter Huckle

Sale Sharks vs London Irish
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Martin Fox

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Karl Dickson, Roy Maybank
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Nigel Yates

Exeter Chiefs vs Bath
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Adam Leal, Phil Watters
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Gary Welsh

Wasps vs Gloucester Rugby
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Christophe Ridley, Gareth Holsgrove
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Box
Assessor: Andrew Vertigan

Bristol Bears vs Harlequins
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Andrew Jackson, Peter Allan
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Friendly

Exeter Braves vs Royal Navy
Referee: Ben Russell
Assistant referees: Max Weston, Grant Mossford

Coventry vs Army
Referee: Mike Hudson
Assistant referees: Greg Garner, James Clarke

Women

Exeter Chiefs vs Army
Referee: Max Weston

France

Pro D2, Round

Valence Romans vs Béziers at Stade Georges-Pompidou
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Christian Coudert

Oyonnax vs Grenoble at Stade Charles Mathon
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Stéphane Boyer, Vincent Kappes

Aurillac vs Carcassonne at Stade Jean-Alric
Referee: Jean Lespes
Assistant referees: David Beun, Norbert Roche

Rouen Normandie vs Mont-de-Marsan at Stade Mermoz
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Walter Prache

Soyaux-Angoulême vs Vannes at Stade Chanzy
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Régis Guatelli, Gislain Elias

Colomiers vs Provence at Stade Michel Bendichou
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Christian Coussan

Biarritz vs Nevers at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Laurent Millotte, Fabrice Hand

Montauban vs Perpignan at Stade Sapiac
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Nicolas Bridoux, Christophe Bultet

Italy

Top 12, Round 14

Because of fears for the Corona Virus, only two matches will be open to spectators - Lazio vs Fiamme Oro and Toscana Aeroporti I Medicei vs Valorugby Emilia.

San Donà vs Calvisano
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova, Giorgio Sgardiolo (Rovigo)

Rovigo vs Colorno
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Filippo Bertelli (Brescia)

Viadana vs Mogliano
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Simone Boaretto (Rovigo)

Lyons vs Petrarca
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Francesco Russo (Milano)

Lazio vs Fiamme Oro
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Dante D’Elia (Taranto)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Valorugby Emilia
Referee: Vicenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Fabio Arnone (Pisa)

Scotland

Super 6

Watsonians vs Southern Knights
Referee: Hollie Davidson
Assistant referees: Mike Adamson, Alistair Watt
Timekeeper: Ben Evans

Premiership

Selkirk vs GHA
Referee: Samuel O'Neil
Assistant referees: John Smith, Brian Mcguff
Assistant referees coach: Alan Forrest

Musselburgh vs Currie Chieftains
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Euan Clipston, Kevin McGhee
Coach: Malcolm Currie

Jed Forest vs Hawick
Referee: Ruairidh Campbell
Assistant referees: Michael Todd, Bob Nevins
Coach: Ian Douglas
Assistant referees coach: Graeme Eastland

Edinburgh Academical vs Glasgow Hawks
Referee: Jonny Perriam
Assistant referees: Gordon Galashan, Dean Lythgoe
Coach: Dave Pearson

Aberdeen Grammar vs Marr
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Grant Stephen, Willie Anderson

Sarah Beaney Cup

Stirling County vs Garioch
Referee: Matt Duncan

Howe Harlequins vs Watsonians
Referee: George Pounder

 

South Africa

Varsity Cup

CUT Ixias vs UWC at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

Maties vs Ikeys Danie Craven Stadium, Stelenbosch
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Wits vs Tukkies at Wits Stadium, Johannesburg
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local

Shimlas vs UJ Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local

Varsity Shield

Cape Peninsula University of Technology vs Nelson Mandela University at CPUT Sports Stadium, Bellville
Referee: Sean Muller
Assistant referees: Local
Television match official: Christie du Preez

Walter Sisulu University vs TUT at BCM Stadium, East London
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local

Fort Hare vs UKZN
Referee: Dylan November
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor B, Round 21

Uribealdea vs Zarautz
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Getxo vs Univer. Bilbao
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Bera Bera vs Ourense
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Vigo vs Belenos
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Real Oviedo vs Eibar.
Refere: Luis Santos (León)

Gaztedi. vs Gernika
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

La Vila vs Fenix
Referee: Pedro Pérez Gómez (Madrid)

CAU Valencia vs Valencia
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

Murcia vs L’Hospitalet
Referee: Eduardo Cousillas (Granada)

Poble Nou vs BUC Barcelona
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Sant Cugat vs Barbarians
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Les Abelles vs Tatami
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

CAR Sevilla vs Jaen
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Marbella vs Pozuelo
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Liceo Francés vs Hortaleza
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

AD Ing. Industriales vs CAR Cáceres
Referee: Luis Lasala (Granada)

UR Almeria vs Arquitectura
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

CAU Madrid vs Málaga
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

USA

Major League

Colorado Raptors vs Toronto Arrows vs Infinity Park
Referee: Mike O'Brien
Assistant referees: Steve Gore, Rick Goldammer
Assessor: Olivia Rogers

NOLA Gold vs New England Freejacks at The Gold Mine
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Kahlil Harrison, Dave Edwards
Assessor: David Haines

Houston Sabercats vs Austin Gilgronis vs AVEVA Stadium
Referee: Scott Green
Assistant referees: Joey Swatzell, Greg Varnell
Assessor: Peter Watson

Seattle Seawolves vs Utah Warriors vs Starfire Sports Complex
Referee: Henrique Platais  (Brazil)
Assistant referees: Austin Reed, Denny Russell
Assessor: Mike Kelly

Old Glory DC vs ATL Rugby vs Catholic University (Cardinal Stadium)
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Luke Rogan, Stu Geiger
Assessor: Wendy Young

San Diego Legion vs Rugby United vs Torero Stadium
Referee: Lex Weiner
Assistant referees: PH Courbier, Austin Reed
Assessor: Amanda Cox

Wales

Premiership

Llandovery vs Swansea
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Dewi Phillips, Chris Oliver

Aberavon vs Cardiff
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Rhys Jones, Greg Morgan

Bridgend vs Carmarthen
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Simon Rees, Mark Johns

Merthyr vs Pontypridd
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Elgan Williams, Dai Cambourne

Ebbw Vale vs RGC
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Jason Bessant, Stuart Kibble

outsurance.co.za advert